starostlivost o zubne implantaty implantation mMnoho pacientov s umelými zubami sa domnieva, že je ich zubná náhrada prakticky nezničiteľná a nemusia sa o ňu vôbec starať. No opak je pravdou.

Zubné implantáty, ktoré sú trvalou súčasťou ústnej dutiny, si vyžadujú ešte poctivejšiu starostlivosť ako zdravé zuby. Chcete poznať prečo a ako ich správne čistiť?

Len malý podnet môže spôsobiť zápal
Aj keď zubný implantát časom zrastie s čeľustnou kosťou a ďasno v jeho okolí sa zacelí, stále ostáva cudzím predmetom v našom organizme. Stačí preto len menší podnet a telo naň môže zareagovať zápalovou reakciou práve v okolí implantovaného titánového kolíka. Zápaly ďasien sú najtypickejšou komplikáciou pri implantovaných zuboch, ktorá v tom najhoršom prípade môže spôsobiť až nutnosť implantát odstrániť. Aj preto pacienti urobia najlepšie, ak svojej ústnej dutine s umelými zubami venujú zvýšenú pozornosť a znížia tak hroziace riziko na minimum.

Na nové zuby dbajte už od prvého momentu
Starostlivosť o zubné implantáty je dôležitá už od prvých dní od zákroku. V tomto období je miesto v okolí porušeného ďasna veľmi citlivé, a to ako na čistenie zubnou kefkou, tak na možné reakcie na látky prítomné v ich okolí. Pacienti musia mať po ruke neustále vhodnú ústnu vodu, ktorá dezinfikuje ústnu dutinu a podieľa sa na jej bezbolestnom čistení. Aj jej častým používaním sa vyhnete reakcii odmietnutia implantátu a urýchlite proces celkového hojenia.

V starostlivosti o zubné implantáty pozor najmä na medzizubné priestory
Ak je zubný implantát prijatý, stomatológ naň nasadzuje trvalú zubnú náhradu. Chrup sa tak opäť zjednotí a uľahčí sa jeho dôkladné čistenie. Je potrebné zachovať režim umývania zubov, a to ideálne po každom jedle, minimálne však 2-krát denne správnou technikou. Na umývanie používajte kefku s menšou plôškou, ktorá umožňuje poctivejšie a detailnejšie čistenie zubov. Na nedostatočnú starostlivosť sú náchylné najmä medzizubné priestory v blízkosti implantátov, kde sa zachytávajú zvyšky potravy či iné látky. Ak by tieto priestory neboli pravidelne čistené a usadeniny dôkladne odstraňované, je len otázkou času, kedy by sa tento stav prejavil opäť zápalovým procesom. Aj preto na starostlivosť o zubné implantáty používajte medzizubnú kefku či zubnú niť a rovnako sa riaďte všetkými odporúčaniami od vášho zubného lekára.

Foto Pixabay

ZDIEĽAJTE NÁS