thumb grandparents 2198053 1280Saw palmetto je druh malej palmy, ktorá rastie predovšetkým na Floride, má bobuľovité plody. Domorodí Američania ich zvykli jesť ako výživu, ale tiež ich zvykli používať ako prostriedok na liečbu problémov s močením a reprodukčných problémov súvisiacich so zväčšenou prostatou.


Používali ju takisto na neplodnosť, problémy so spánkom, poruchy trávenia a liečbu kašľa. Využitie však má extrakt z tejto palmy rozhodne aj dnes – a to pri liečbe symptómov zväčšenej prostaty, stavu zvaného benígna prostatická hyperplázia.
Tento problém postihuje predovšetkým istú špecifickú skupinu ľudí, konkrétne mužov nad 50 rokov. Ide o nadmerné zväčšenie prostaty, ktorá spôsobuje tzv. zovretie močovej trubice. Nastávajú tak problémy s vyprázdňovaním a následne aj infekcie močových ciest, obličiek či močové kamene. Saw palmetto sa v tomto prípade používa ako alternatívna liečba.
Výťažok z tejto palmy býva však v súčasnosti nezriedka aj súčasťou zloženia tabliet na erekciu. Používa sa pri nízkom počte spermií, nízkom libide, strate vlasov, bronchitíde, zápaloch či rakovine prostaty. Ako na sexuálny život v skutočnosti Saw palmetto vplýva?

Saw palmetto a libido
Libido – pohlavný pud, sexuálna túžba alebo sexuálny apetít vyvolávajúci sexuálnu chtivosť. Znížené libido je dôvodom nechuti na sex, straty záujmu o partnerku, ale v neposlednom rade tiež partnerských problémov. Keďže sú sexuálna túžba a sexuálny vzťah dôležitou súčasťou partnerského života, keď sa sexuálny život naruší, partneri sa často odcudzia.
Za znížené libido môže často zlá životospráva. Strava a zdravý životný štýl sú pre zdravie, aj to sexuálne, dôležité. Nervozita, stres, nespokojnosť, depresie, požívanie alkoholu či nepravidelná strava na libido priaznivo rozhodne nevplývajú. Problémy môžu nastať aj po hormonálnych zmenách, srdcovo-cievnych chorobách, cukrovke, problémoch a zápaloch močových ciest. Znížené libido, samozrejme, súvisí aj so zníženou hladinou pohlavného hormónu testosterónu. Ten sa prirodzene znižuje s pribúdajúcim vekom.
Znížené libido sa prejavuje viacerými spôsobmi. Okrem výrazného vplyvu na erekciu sa často prejavuje v podobe vyhýbania sa sexu a z toho plynúcej podráždenosti a nervozity. Sex je dôležitý aj po psychickej stránke. Bez neho sú muži aj ženy „nesvoji“.
Produkcia spermií sa u mužov riadi hladinou testosterónu. Nízka hladina pohlavného hormónu znamená nízky počet spermií. Saw palmetto pomáha zvyšovať libido tak, že zastavuje rozpad testosterónu v tele. Ovplyvňuje rovnováhu testosterónu v tele, vďaka čomu môže zvýšiť plodnosť nielen u mužov, ale aj u žien.

man 2546107 1280

Zdravie z prírody
Pri problémoch s prostatou či erekciou by ste nemali otáľať a už pri prvých príznakoch by ste problémy mali riešiť. V začiatkoch sa totiž môžete svojich ťažkostí zbaviť aj za pomoci prírodných látok. Saw palmetto je taký účinný – čo sa libida týka – preto, lebo je inhibítorom enzýmu 5-alfa reduktáza. Ten premieňa testosterón na jeho aktívnejšiu formu – dihydrotestosterón. Pôsobí v prostate, pokožke a žľazách nadobličiek. Zvýšená hladina testosterónu pomáha k lepšiemu sexuálnemu zdraviu. Viac testosterónu znamená viac sexuálnej túžby a to značí zlepšenie situácie v spálni. Zlepší sa nielen erekcia, ale aj pohlavný styk.

Vedľajšie účinky
Hoci ide o prírodnú látku, u niektorých ľudí môže Saw palmetto vyvolávať nepriaznivé vedľajšie účinky. Príležitostne sa môžu objaviť závrate, bolesti hlavy, nevoľnosti i zvracanie. Neobvyklé však nie sú ani zápcha či hnačka. Ženy extrakt nemôžu užívať počas tehotenstva a dojčenia, pretože ovplyvňuje hormonálnu aktivitu v tele.

ZDIEĽAJTE NÁS