Hovorí sa, že alkohol obsahuje len prázdne kalórie. Toto však nie je pravda a ak sa ho nevzdáme alebo aspoň neobmedzíte, bude nám stáť v ceste za vytúženou postavou.
Tvrdenie, že alkohol nemá vplyv na hmotnosť je skutočne len fámou. Na jednej strane síce nepodporuje rovnaký spôsob priberania ako pri konzumácií jedla, na druhej strane je stále zdrojom kalórií rovnako ako potraviny. Dôvodom, prečo sa hovorí o prázdnych kalóriách je fakt, že alkohol neobsahuje vysoké množstvo živín. Kalórie v ňom však stále prítomné sú.
I čistý alkohol ako základná zložka každého drinku obsahuje 700 kalórií na 100 gramov, čo predstavuje 2900 kJ. Sacharidy a bielkoviny majú po 4 kcal na 1 g, tuk má 9 kcal na 1 g hmotnosti. Rovnako aj tie nápoje, ktoré majú nižšie množstvo alkoholu nie sú úplne bez kalórií. Príkladom je pivo – polliter obsahuje 185 až 220 kalórií, tmavé pivo má túto hodnotu ešte vyššiu. Pivo má navyše aj vysoký glykemický index. Pri miešaných drinkoch je zase samozrejmosťou pridaný cukor a neraz sú súčasťou zloženia aj aditíva, teda prídavné látky, ktoré pôsobia škodlivo na zdravie. Platí tu jednoduché pravidlo – čím je zloženie nápoja dlhšie tým je pridaných látok viac. Tie navyše nemusia byť nebezpečné len ak ide o chudnutie, ale môže ohrozovať najmä pečeň.
Okrem samotnej prítomnosti kalórií v alkohole zohráva svoju úlohu aj to, ako alkohol na nás pôsobí. Je známe, že popri konzumácii alkoholického nápoja sa nám znásobuje chuť do jedla. Vysvetlením môže byť jeho účinok na hormón hladu leptín, ktorý mozgu „prikazuje“ kedy je čas na potravu a najmä kedy s konzumáciou prestať. Zároveň telu prikazuje, kedy sa má spaľovať tuk a kedy je potrebné pribrať nové zásoby podkožného tuku. Práve alkohol má schopnosť znižovať hladinu tohto hormónu, čo môže byť dôvod prečo máme častejšie hlad. Pri pravidelnej konzumácií alkoholu sa potom stáva, že popri potrebných kalóriách z jedla prijímame mnoho nadbytočných kalórií, ktoré sa už odrážajú na hmotnosti.
Alkohol je pre organizmus navyše aj toxický, ide preto o prvú látku, ktorej sa telo snaží zbaviť. Energia sa potom spotrebováva na tento proces a už jej nie je dostatok na spálenie kalórií, ktoré sa potom ukladajú do tukových zásob. Spaľovanie tukov sa tým pádom zastaví.
V neposlednom rade vplýva alkohol na časť mozgu, ktorá riadi úsudok a sebaovládanie – kontrola nad množstvom jedla preto častokrát ide bokom.
Treba sa alkoholu úplne vzdať ak chceme schudnúť?
Skrátená odpoveď je áno, najlepšie by bolo sa mu úplne vyhnúť ak nechcete aby sa jeho vplyv odrazil na váhe. Ak sa ho predsa len vzdať nechcete, existuje niekoľko tipov ako ho naďalej konzumovať i za cenu, že cesta k vysnenej váhe bude dlhšia.
Dbajte na množstvo alkoholu
Vyvarujte sa nadmerného množstva, pretože kalórie v alkohole sú.
Vyberte si radšej víno namiesto piva a liehovín
Neobsahuje toľko tzv. prázdnych kalórií, predstavuje preto vhodnejšiu alternatívu.
Pri pití nič nejedzte, ale pozor - alkohol pite s mierou
Z tela sa najskôr odbúrava alkohol až potom kalórie. Zamedzte tomu a pokúste sa popri pití nekonzumovať jedlo. Pozor však pri väčšom množstve alkoholu je to zrádne. Treba zvážiť, či nieje lepšie pár tukových buniek naviac ako riadna opica.
autor: redakcia
foto: pixabay.com