zdravy spanok vNajprirodzenejší spôsob ako zregenerovať svoje telo a myseľ je kvalitný spánok. To ako sa vyspíme ovplyvňuje množstvo faktorov napr. psychická záťaž, stravovanie, pitný režim. Netreba však podceniť výber tej správnej postele či matraca, ktorý by mal optimálne podporovať naše telo počas spánku.

 

Kedy je načase vymeniť starý matrac za nový?
Prečítali ste už mnoho článkov o tom ako postupovať pri výbere matraca ale nikde ste sa nedočítali, kedy je jeho výmena vhodná, či ako vôbec poznáte, že Váš matrac je nevhodný? V tom prípade, čítajte ďalej. Priblížime vám informácie o tom, čo spôsobuje spánok na nesprávnom matraci, kedy je nutné matrac vymeniť a podľa čoho ho správne vybrať.

Ako poznáte, že spíte na nevhodnom matraci?
Väčšina ľudí premýšľa nad výmenou matraca až v dobe, kedy sa ten pôvodný skoro rozpadá. Takýmto prístupom si ale môžete privodiť mnoho zdravotných problémov. Obecne sa dá skonštatovať, že matrac by ste mali vymeniť aspoň raz za sedem rokov. Niekedy je ale treba vymeniť ho aj skôr. Ako ale poznať, že práve ten Váš už je pre spánok nevhodný?
Existuje niekoľko ukazovateľov, ktoré Vám dajú signál, že niečo nie je v poriadku, a že by ste o výmene matraca mali začať uvažovať.

Matrace by ste určite mali vymeniť ak:

  • Cítite vo Vašej posteli pružiny, preležaniny či hrbole
  • Matrac vydáva pri pohybe zvláštne zvuky
  • Uprostred matraca sa vytvorí priehlbina
  • Matrac vykazuje viditeľné známky opotrebenia (hrbole, roztrhaný povlak atd.)


Ak Vaše matrace vykazujú aspoň jeden z vyššie uvedených bodov, je čas na ich výmenu. Okrem týchto príznakov môžete stav postele spoľahlivo vyhodnotiť podľa Vášho spánku. Ak spíte zle, ráno sa prebúdzate stuhnutý, boľavý a rozlámaný, či sa v priebehu noci budíte kvôli nepohodliu, jedná sa o ďalšie varovné signály, ktoré Vám napovedajú, že spíte na nevhodnom matraci.

Prečo matrac vymeniť?
Dôvodov, prečo Váš starý matrac vymeniť za nový je hneď niekoľko. Ako sme spomínali vyššie, starý preležaný matrac môže mať na náš zdravotný stav zlý vplyv. Môžete si tak spôsobiť nepríjemné bolesti chrbta, ktoré sú spôsobené nedostatočnou oporou tela. Okrem toho nevhodný matrac ovplyvňuje náš celkový stav a náladu.
Ak sa zle vyspíme, v posteli sa neustále prevraciame a ráno sa cítime neodpočinutí, ovplyvní to tiež náš celkový deň. Starý a nevhodný matrac by ste teda mali vymeniť, aby ste sa každé ráno cítili odpočinutí a plní energie.

Ako vybrať vhodný matrac?
Na trhu je dostupná bohatá ponuka matracov, ako ale vybrať ten správny aby Vám skutočne vyhovoval? Matrac je dôležité vyberať nielen podľa svojich požiadaviek, ale aj podľa polohy v spánku, jeho veľkosti a tvrdosti.

matrace

Výber matraca podľa polohy v spánku

Spánok na boku
Pri spaní na boku sa zvyšuje množstvo tlaku na ramená a boky. Tak môže dochádzať k nepríjemnému tlaku, ktorý býva často sprevádzaný necitlivosťou a brnením v rukách a nohách. Ľudia, ktorí najčastejšia spia na boku by mali vyberať matrac s väčším odpružením. Pre túto polohu je vhodné zvoliť si stredne tvrdý až mäkký matrac, ktorý sa dokonale prispôsobí Vášmu telu.

Spánok na chrbte
Ľudia spiaci na chrbte často trpia bolesťami spodnej časti chrbtice, než ľudia čo spia v inej polohe. Preto by si každý, kto spí v polohe na chrbte mal vybrať taký matrac, ktorý podporuje práve túto dolnú časť. Vyhnete sa preto príliš tvrdým a zároveň príliš mäkkých matracom, ktoré sa nedokážu perfektne prispôsobiť Vášmu telu. Vhodnou voľbou je stredne tvrdý matrac.

Spánok na bruchu
Zdravý spánok na bruchu si vyžaduje pevnejší a tuhší matrac, ktorý dokáže telo udržať v správnej polohe tak, aby chrbtica bola optimálne vo vodorovnej polohe. Naopak, taký matrac je absolútne nevhodný, ak trpíte bolesťami chrbta a krčnej chrbtice. Ak máte pri spánku navyše pokrčenú jednu nohu, jedná sa zo zdravotného hľadiska o najhoršiu možnú polohu. Jej klad spočíva v tom, že dokáže zabrániť hlasitému chrápaniu.

Výber matraca podľa veľkosti
Pri výbere matraca hrajú dôležitú úlohu tiež jeho rozmery a veľkosť. Bežne dostupnými sú matrace 180x200 cm a pre jedno lôžko rozmer 90x200 cm. U menších postelí je možné využiť rozmer 160x200 cm. Ak vyberáte matrac, jeho veľkosť by mala byť dlhšia a to aspoň o 10 cm než je Vaša výška.
Šírka matraca nehrá veľkú rolu, väčšinou to býva 90 cm. Naopak výška matraca je dôležitá, pretože ovplyvňuje pohodlie pri spánku, a mimo toho aj životnosť matraca. Minimálna výška matraca by mala byť 14 cm, lepšie je však vždy vyberať matrac s výškou 16-20 cm.

Prečo zvoliť do manželskej postele dva matrace?
Ak vlastníte manželskú posteľ, určite si kladiete otázku, či vybrať jeden matrac alebo matrace 1+1. Samozrejme to záleží na každom z Vás. Obecne však môžeme povedať, že oddelené matrace sú lepšie, pretože vy a Vás partner máte odlišné požiadavky na pohodlie. Je teda vždy lepšie, keď si každý z partnerov vyberie matrac presne na mieru – teda podľa jeho výšky, hmotnosti a spánkovej polohy. Lacné matrace nemusia byť vždy tým najlepším riešením, aj keď aj v tejto kategórii sa dajú nájsť zaujímavé kúsky.

Zdá sa Vám, že vybrať správny matrac je veľká veda?
V tomto prípade vám rozhodne odporúčame obrátiť sa na špecializované predajne alebo e-shopy, kde vám iste radi odborní predavači poradia. Jedným z takýchto obchodov je napríklad špecializovaný e-shop Matrace Store - všetko pre zdravý spánok, kde vám nielen dobre poradí, ale tiež pripravujú stále nové zľavové akcie alebo ponuky setov matrace 1 + 1.

PR

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame