Zápalové procesy v tele zvyčajne prebiehajú bez akýchkoľvek vonkajších príznakov alebo ťažkostí, až do chvíle, kým telo začne vysielať varovné signály, ktoré bývajú typické pre tento problém.
Skrytý zápal sa zvyčajne prezentuje ako nepochopiteľná a dlhodobá vyčerpanosť, únava, občas mierne zvýšená teplota, prípadne sa dostavia bolesti v hrudi, bolesť brucha a hnačka, alebo sa predstaví opuchom a bolesťou kĺbov. Tieto ale aj iné príznaky zvyčajne poukazujú na skryté zápalové ochorenia, ktoré môžu zakrývať oveľa závažnejší zdravotný problém.
Každý zápal je prirodzenou reakciou imunitného systému, ktorý chráni organizmus proti infekciám a toxínom. Zápal, ktorý v organizme pretrváva dlhšiu dobu (chronický), spôsobuje závažné ochorenia a poruchy v tele.
Skoro všetky civilizačné choroby v značnej miere ovplyvňuje skrytý zápal v tele, či sa už jedná o rakovinu, obezitu, cukrovku, srdcovo-cievne choroby, rôzne alergie, astmu, kožné choroby, demenciu, depresie, auto imunitné ochorenia, tiež tráviace ťažkosti, zvýšenú únavu, migrény, artritídu a mnohé iné.
Nebezpečenstvom a súčasne i zabijakom je pretrvávajúci skrytý chronický zápal
Tento býva vyvolaný viacerými vonkajšími faktormi, ako je všetkým dobre známy stres, zlá a nevyvážená strava, neznášanlivosť potravín a alergie na ne, nedostatok pohybu, paraziti, infekcie a toxické látky v tele. Novodobejším problémom sa stáva aj klimatizácia čiže syndróm chorých budov a tiež elektromagnetický smog.
Liečba liekmi s protizápalovým účinkom zápal zvyčajne potláča, tým nechceme tvrdiť, že nie je potrebná. Vždy v prvom rade je lekár a predpísaná liečba. Alternatívna liečba je na podporu liečby stanovenou odborným lekárom, prípadne na doliečenie daného problému, alebo na predídenie ochorenia, teda prevencii.
Ak sa chceme zbaviť chronického zápalu rozhodne musíme:
- upraviť svoj životný štýl
- obmedziť stres na minimum
- eliminovať fajčenie a alkohol
- upraviť stravu obohatenú o vitamíny a minerály
- nutnosťou je vhodný pohyb, najvhodnejší je na čerstvom vzduchu (chôdza, beh, bicyklovanie, lyžovanie, plávanie ap.)
- nezabúdať na výdatný a pravidelný spánok
Pre podporu zdravia je vhodné piť bylinkové čaje s protizápalovým a antioxidačným účinkom.
Ak máte v úmysle zdravšie žiť, tak rozhodne do svojho jedálnička zaraďte cesnak, cibuľu, zeler, červenú repu, zázvor, kapustu, brokolicu, oleje - olivový, rakytníkový a ľanový za studena lisované, čerešne, čučoriedky, černice, citrónové ovocie, omega 3 mastné kyseliny (tuniak, sleď, makrela), mladý jačmeň, chlorelu, kurkumu, škoricu, žihľavu, púpavu, kamilky, zelený čaj a iné.
Vymeňte biely rafinovaný cukor za tmavý trstinový, stéviu alebo med. Pomôžte telu aj detoxikáciou a správnym pitným režimom.
Je jar a vonku si môžete nazberať čerstvé a veľmi účinné bylinky ako je napríklad žihľava, listy púpavy a cesnaku medvedieho, kvitnú prvosienky, sedmokrásky, podbeľ a o nedlho sa k nemu pridá baza čierna, naozaj sa stačí poobzerať okolo seba a pomôcť svojmu telu prečistiť sa a pomôcť lekárom vyhnať neblahý zápal z tela von.
Dôležité - ak máte podozrenie, že sa vám v tele skrýva zápal a nepomohla vám úprava stravy, pohyb na čerstvom vzduchu a ani detoxikácia rozhodne navštívte lekára, tu nie je priestor na hazard s vlastným zdravým.
Autor: redakcia
Zdroj foto: pixabay.com