praci gel_komodityDoma vyrobený alternatívny produkt (gél) na pranie je naozaj lacný, bez fosfátov a farbív, nespôsobuje alergie a je šetrný k životnému prostrediu. Jeho výhody sa dajú zhrnúť do troch slov - ekologický, ekonomický a účinný.


Keďže doma vyrobený mydlový gél neobsahuje žiadne chemické bielidlá, môže sa stať, že biele prádlo nebude až tak žiarivo biele a taktiež sa môže stať, že nemusí stačiť na odstránenie všetkých škvŕn na prádle.

Tento problém jednoducho zvládnete pridaním soli na škvrny, ktorú dostať zakúpiť bežne v drogériách.

Ak máte na prádle ťažko odstrániteľné škvrny napríklad od trávy, červeného vína alebo iného jedla, stačí namočiť prádlo pred praním do rozpustenej sódy na pranie alebo použite už spomínanú soľ na pranie. Ide o čistý perkarbonát sodný, je to v podstate bieliaci prostriedok a odstraňovač škvŕn z bielizne na báze aktívneho kyslíka.

Pri praní bielej alebo veľmi znečistenej bielizne s vyrobeným mydlovým gélom sa odporúča použiť aj tento prípravok a biele prádlo bude naozaj žiarivo biele.


Čo vlastne perkarbonát sodný je?

Je to sóda obohatená o kyslík. Použitím sa rozkladá na vodu, kyslík a uhličitan sodný. Dávkovanie je veľmi jednoduché 1 až 2 lyžice prášku pridajte k bielej bielizni priamo do práčky. Ak máte bielizeň veľmi znečistenú, namočte ju pred praním na pár hodín do teplej vody, do ktorej ste pridali (rozpustili) 1 lyžicu soli na škvrny.


Na výrobu pracieho gélu potrebujete

  • 1 mydlo na pranie
  • 300 g sódy na pranie
  • vodu
  • nádoby na uskladnenie
  • cca 15 - 20 minút času

Mydlo nastrúhajte na bežnom strúhadle a vo vedre zalejte litrom horúcej vody. Miešajte dovteky, pokiaľ sa mydlo rozpustí. Potom pridajte presný podiel sódy. Premiešajte a dolejte horúcou vodou do objemu 10 – 11 litrov.

Množstvo sódy naozaj dodržujte, aby nedochádzalo k zošednutiu prádla. Vody môžete použiť aj viac, od jej množstva záleží hustota vyrobeného gélu a úprava dávkovania pri praní. Dávkovanie si určite podľa hustoty vášho pracieho gélu a stupňa znečistenia prádla.

Bežné dávkovanie je cca 2,5 dl gélu na jedno pranie, dávkujete priamo do bubna práčky. Ideálne dávkovanie si určite samostatne. Množstvo takto vyrobeného pracieho gélu je približne na 40 praní.

Hotový prací gél prelejte do pripravených nádob. Ideálne sú nádoby od iných pracích prostriedkov a aviváží, poprípade postačia aj PET fľaše, alebo vedierka s uzáverom. Ak máte problém s uskladnením, gél si môžete pripraviť z polovičnej dávky.

 

praci gel_vedro

 

Mydlo na pranie je dostať zakúpiť v každej drogérii. V ponuke nájdete viac druhov, je len na vás, ktoré si vyberiete.


Sóda na pranie dezinfikuje, rozpúšťa tuk, odstraňuje bežné škvrny z prádla, zmäkčuje vodu, zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a iných usadenín v práčke.

 

Bežné pranie na ktoré ste zvyknutí, sa zvyčajne končí použitím aviváže. Zo zdravotných, ale aj ekologických dôvodov aviváž netreba používať, vlastne pri praní doma vyrobenom géle je aviváž úplne zbytočná.
Prádlo po vypraní je mäkké a má príjemnú mydlovú vôňu. Ak do priehradky na aviváž pridáte 2 – 3 lyžice klasického octu, nič zlého nespravíte. Ocot odstráni prípadné nevyplavené zvyšky pracieho gélu, oživí farby prádla a pomôže vám práčku udržať čistú. Nemajte obavu, vyprané prádlo octom vôbec necítiť.

 

Postup a pranie je odskúšané – odporúčame.

 

Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame