Očista a zároveň aj "údržba" prádla je prioritou určite všetkých z vás. Mnohí majú problém po vypratí prádla s rôznymi mapami a s nepríjemne páchnucim hoci čerstvo vypraným prádlom.
Vložili ste prádlo do bubna, nasypali jeden z najkvalitnejších pracích prostriedkov a ako bonus pre prádlo, ešte aj voňavú aviváž. Predsa práčka neodviedla požadovaný výsledok a efekt z dobre vypratého prádla sa stratil. Kde vznikol problém?
Pranie
V minulosti sa veľmi často bielizeň vyvárala, pralo sa pri vyšších teplotách a prádlo sa individuálne pláchalo v čistej vode. Nepoužívali sa žiadne aviváže a predsa prádlo voňalo. Bolo čisté.
Doba sa zmenila, väčšina ľudí si zvykla používať pri praní šetrné programy, je to nie len úspora energie, ale aj šetrné zaobchádzanie s praným prádlom.
Kde sa berie nepríjemný zápach z práčky, čo je jeho príčinou?
So zápachom práčky je úzko spojené pranie tmavého oblečenia a ponožiek. Tieto kusy prádla sa zvyknú prať zvyčajne pri nižších teplotách, aby bielizeň zbytočne nevybledla. Práve čierne farbivo, ktoré sa pri praní do vody uvoľňuje, spôsobuje, že sa z práčky sa začne šíriť nevábna „vôňa". Taktiež mnohé kusy odevu vyžadujú podľa etikety pranie s teplotou od 30°C do 60°C, aby sa neznehodnotilo (pridávajte do prania špeciálne tablety). Aj tu nastáva problém, pri nízkych teplotách prania ostávajú nažive takmer všetky baktérie (môžu to byť nebezpečné baktérie E-coli, norovírusy, salmonela, campylobacter), ktoré sa na odev počas používania „prilepili" a používaná teplota vody ich nezahubí. Tieto sa môžu rôznymi spôsobmi dostať aj na človeka, preto sa treba vyvarovať prania spodnej bielizne, ponožiek, uterákov, kuchynských utierok (campylobacter, salmonela) s ostatnými vecami, vždy ich treba prať zvlášť. Aj toto je fakt, pre ktorý je potrebné pravidelné čistenie a vyváranie práčky.
Pri likvidácií prípadných neželaných baktérií, pomáha žehlenie, ale len v programe žehlenia bavlna alebo ľan. Žehliť by sa malo všetko prádlo, ktoré prichádza do styku s holou pokožkou, a taktiež kuchynské utierky a uteráky. Ak niekto trpí plesňovým ochorením, je nutné žehliť aj ponožky.
Pracie gély pri dlhodobejšom používaní a nízkych teplotách sa v niektorých častiach práčky a najmä v odtokovej trubici zvyknú usádzať zvyšky tohto nerozpusteného gélu. Je to ideálna pôda na vznik a rozmnožovanie sa baktérií a plesní. Ich prítomnosť veľmi rýchlo zistíte podľa zápachu z práčky.
Čo spraviť a ako postupovať, aby práčka bola naozaj čista?
Ako všetko, aj práčka potrebuje pravidelnú starostlivosť, aby dobre slúžila, mala čo najdlhšiu životnosť, ale bohužiaľ iba prášok na to nepostačuje. K starostlivosti tohto nenahraditeľného pomocníka každej domácnosti je treba o niečo viac. Nemusia to byť práve prostriedky z reklám.
Bežná a účinná údržba práčky
čistiť násypníky na prací prášok, najlepšie ak ich vyberiete, poumývajte (zubná kefka a vatové tyčinky), necháte vysušiť a opäť vložíte na miesto
- po každom praní nechať otvorené dvierka práčky, aby vyschla
- používajte vrecká na pranie pre drobnú bielizeň
- pri praní na nízkych teplotách používajte pracie prostriedky na to určené
- striedajte cykly praní aj na vysoké teploty (utierky, posteľné prádlo a iné)
- čistiť filter práčky
- ak práčka zapácha, treba zapnúť program na vyváranie; zvyčajne postačuje pridať ocot alebo kyselinu citrónovú
- čistiť a dezinfikovať odtokovú hadicu
Každému problému treba predchádzať aj tu platí , najúčinnejšia je prevencia.
Odskúšané a účinné
Potrebujete: pred zapnutím práčky, vložte do bubna napríklad starý nepotrebný uterák alebo inú handru, ktorá počas čistenia práčky nečistoty absorbuje.
krok 1. - do bubna nasypte 1kg kryštálovej sódy (natrium carbonat tj. pracia sóda), ktorú dostať kúpiť v drogérii alebo predajniach poľnohospodárskych a vinohradníckych potrieb
krok 2. - 1l klasického bieleho 8% octu.
Ako na to?
Do bubna práčky nalejte 3 až 4 l vody, pridajte roztok z 1kg kryštálovej sódy rozpustenej vo vriacej vode. Práčku zatvorte a spustite na max. teplotu prania (bez predpierky). Sóda rozpúšťa všetky staré nanesené zvyšky pracích prostriedkov a aviváži, ktoré ostali z predošlých praní v práčke. Po skončení „prania" treba vyčistiť filter.
Vyváranie práčky treba zopakovať, ale pre zmenu s 8% klasickým octom. Znovu treba spustiť program na najvyššiu teplotu. Ocot zlikviduje plesne a iné nahromadené nečistoty aj na nedostupných miestach. Takúto očistu sa odporúča robiť aspoň 2 x ročne.
Je naozaj to minimum a predsa maximum, čo môžete spraviť pre zdravé a nezávadne pranie a jednoduchým spôsobom sa zbaviť usadeného vodného kameňa a predĺžiť aj životnosť práčky.
krok 3. - stále máte dojem, že ostal zápach v pračke, hoci ste spravili všetko podľa návodu? Príčinou môžu byť tiež aj zvyšky vody a nečistôt zachytených v odtokovej hadici. Tieto účinne vyčistíte gélovým čističom odpadov, alebo môžete použiť Domestos, Savo, alebo iný čistiť WC. Zápach v práčke sa stane aj pre vás minulosťou.
Konečne budete vyberať po vypraní z práčky svoje prádlo bez máp a zápachu, prádlo bude čisté a voňavé.
Tip: namiesto aviváže do násypníka nalejte trošku octu, budete prekvapení, prádlo bude voňavé a s oživenými farbami.
Rebecca