Úpal predstavuje vážny stav, ku ktorému dochádza pri celkovom prehriatí organizmu. Nastáva obyčajne vtedy keď sa nadmerne vystavujeme slnečnému žiareniu.
V organizme sa začne spomaľovať odparovanie potu a telo potom nemôže odvádzať nadbytočné teplo. K najčastejším príčinám patrí vysoká teplota a nízka vlhkosť vzduchu. Postihnúť môže kohokoľvek a navyše aj v prípade keď nie sme vystavení priamemu slnečnému svetlu, napríklad pri opaľovaní. Na vyvolanie úpalu stačí keď sa nachádzame na mieste kde je horúce, dusné a bezveterné počasie. Riziko úpalu sa zvyšuje ak máme deficit tekutín, nosíme tesné alebo málo vzdušné oblečenie, vykonávame fyzickú prácu a neprijímame dostatok tekutín.
Veľký pozor by si mali dať najmä deti a starší ľudia – obe skupiny nemajú natoľko účinné termoregulačné mechanizmy. Ohrození sú aj ľudia s poruchou činnosti štítnej žľazy, so srdcovocievnymi a dýchacími ochoreniami, ľudia s cukrovkou a tehotné ženy.
Pravdepodobnosť úpalu zvyšuje aj užívanie niektorých liekov – antihistamík proti alergii, diuretík, liekov potrebných na zníženie krvného tlaku alebo liekov predpísaných na liečenie psychiatrických ochorení.
Ako úpalu predchádzať?
Je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim, ochladzovať, nosiť pokrývku na hlave a vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu.
Príznaky úpalu sa môžu prejaviť až o niekoľko hodín. Ako spoznáte, že má niekto úpal?
- postihnutý pociťuje teplo, únavu a malátnosť
- nepotí sa
- má bolesti hlavy a závraty
- je mu nevoľno
- je dezorientovaný
- má suchú, červenú a horúcu pokožku
- má zrýchlený pulz, zrýchlené dýchanie
- má svalové kŕče
- stráca vedomie
Ako poskytnúť prvú pomoc?
Postihnutého ihneď preneste do tieňa prípadne do dobre vetranej miestnosti. Pokiaľ je v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy. Uvoľnite mu krk a hrudník. Začnite postihnutého ochladzovať prikladaním studených obkladov. Ochladzujte kým telesná teplota neklesne na 38,5 °, pri väčšom poklese teploty by mohol nastať šok. Zabezpečte lekársku pomoc.
Úžeh
Počas leta môže dôjsť aj k úžehu, teda slnečnému úpalu. Vznikne iba po dlhodobom intenzívnom pobyte na slnku, kedy slnečné lúče dopadajú priamo na nechránenú hlavu, zátylok alebo aj celé telo. Príznaky sú podobné ako pri úpale, na koži sa navyše objaví začervenanie až pľuzgiere. Problémy sa zvyčajne dostavia s niekoľkohodinovým oneskorením a najčastejšie v noci. Prvú pomoc poskytnite rovnako ako pri úpale, na popálenú pokožku môžete aplikovať prípravky s panthenolom.
Prečítajte si aj: Prevencia počas letných horúčav
Zdroj foto: pixabay.com