leto opuchnute nohyOpuchnuté nohy sú v lete častým javom. Čo robiť pri výskyte opuchov a ako sa im vyhnúť?

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo v lete dochádza k opuchnutiu nôh je mechanizmus ochladzovania tela. Do nôh i do rúk sa nahrnie viac krvi kvôli ochladeniu pokožky na končatinách, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Nahromadená krv spôsobuje bolestivé opuchy i pocity únavy a ťažoby. Opuchy sú najviac viditeľné poobede a večer, v noci zvyčajne zmiznú.

Stav opuchov zhoršujú aj iné faktory:

  • vysoký príjem soli
  • nadváha
  • nedostatok pohybu
  • kŕčové žily
  • nedostatok tekutín

opuch nohy zdraviePríčinou opuchov môžu byť aj závažnejšie ochorenia ako chronické žilové ochorenie či problémy s obličkami, pečeňou a srdcom.

Ako sa opuchom vyhnúť

Buďte aktívni
Aj obyčajná chôdza je výborným spôsobom prevencie. Vždy keď je to možné tak choďte – uprednostnite schody namiesto výťahu alebo choďte pešo z a do práce ak je to možné. Počas dňa si robte prestávky a prejdite sa. Nohám to len a len prospeje.

Pite veľa vody
Zvýšený príjem vody spôsobí zníženie koncentrácie soli v tele. Soľ zadržiava vodu v tele a zvyšuje riziko vzniku opuchov.

Studená sprcha a vyložené nohy
Kombinácia, ktorá uľaví nohám. Studená sprcha rozprúdi cirkuláciu krvi – môžete si ju preto dať aj preventívne. Po sprche si vyložte nohy tak, aby boli vyššie ako je úroveň srdca. Zabezpečíte tak rýchlejšie prúdenie krvi z končatín.

opuch vylozene nohy

Zvýšte príjem magnézia
Nájdete ho v orechoch, jogurtoch, listovej zelenine, strukovinách, rybách či tmavej čokoláde. Horčík je pre správne správne fungovanie krvného obehu kľúčový.


Na čo si dať pozor

Opuchmi nôh častejšie trpia ženy, na ktoré vplývajú hormonálne zmeny v určitých fázach cyklu. Ohrození sú aj obézni ľudia, ktorí nemajú dostatok pohybu.

Častou príčinou opuchov je nedostatočná činnosť žíl – varixy a kŕčové žily. Opuchy vtedy bývajú až bolestivé. Častý výskyt opuchov sprevádzaných bolesťami treba riešiť s lekármi. Nebezpečné sú aj opuchy, ktoré spôsobil zápal žíl. Ak sa okrem opuchov objaví aj bolesť alebo tlak na hrudníku či bruchu alebo dýchavičnosť, treba navštíviť lekára.

autor: redakcia
foto: pexels.com

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS