opuchnute nohy pricinyBolesti a opuchy nôh nie sú ochorením, ale príznakom, že zrejme niečo nie je v poriadku.

Opuchnuté nohy sa vyskytujú pomerne často a obyčajne za ich vznikom vidíme tesnú obuv alebo len únavu. Tento jav však nemusí mať takú jednoduchú príčinu a môže hovoriť aj o niečom vážnejšom.

Pri opuchu sa v tkanivách cievneho systému hromadia tekutiny. Priamo pod kožou je opuchnuté alebo zdurené tkanivo a pokožka je na mieste natiahnutá. Príčin môže byť mnoho – môže ísť o nedostatočné prekrvenie, krvné zrazeniny alebo ochorenie obličiek.


opuchnute nohy liecenieKedy opuchnuté nohy signalizujú iné ochorenie

To, že môžu opuchnuté nohy poukazovať na iný zdravotný problém sa dá vyčítať v niekoľkých situáciách. Počas dňa bolesť a opuchy narastajú a najhoršie sú na konci dňa. Opuchy sú silnejšie keď sa dlhšie nepohybujeme a vyskytuje sa aj mravčenie. Môže sa vyskytnúť aj zmena zafarbenia pokožky. Problémom je aj horúci kúpeľ, sauna alebo slnenie.

Ťažkosti ustúpia napr. vtedy keď si nohy vyložíme. Pred opuchnutím sa môžu objaviť aj ďalšie symptómy – pocit ťažkých nôh, pocit napätia, ale aj kŕče v oblasti lýtok alebo bolesti svalov. Ak spozorujete niektorý z týchto prejavov, treba spozornieť.


Príčiny opuchov nôh

Na nedostatočnú činnosť obličiek častokrát upozorňujú opuchnuté nohy. Odpadové látky sa z tela nevylučujú a začínajú sa zhromažďovať až kým z tohto vzniknú opuchy.

Problém so zadržiavaním tekutín v tele môže súvisieť aj s ochorením srdca a obehového systému. Aj žilové ochorenia sa prejavujú opuchom nôh – ak nedochádza k spätnému toku krvi z nôh, tak to znamená, že chlopne v žilách nefungujú dostatočne.

Ďalšími príčinami sú ochorenia štítnej žľazy, hormonálne nerovnováha, ale aj žilová trombóza – v jej prípade je opuch veľmi bolestivý a najmä nebezpečný, pretože môže skončiť až pľúcnou embóliou. Opuchnutie môže súvisieť aj s prebiehajúcim zápalom tkanív v dolných končatinách. Zápal môže byť spôsobený poranením, infekciou alebo aj vytknutým členkom.

Na potvrdenie príčiny opuchov sa používa napr. röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie. Zápal v tele pomáhajú určiť krvné texty a vyšetrenia moču.


Zmiernenie a liečba opuchu

Mierne opuchy si nevyžadujú liečbu lekárom. Úľavu prinesú studené obklady alebo sprchovanie nôh a polohovanie končatiny tak, aby bola nad úrovňou srdca. Ak ale opuch neustupuje, opakuje sa alebo sa zhoršuje, tak začína liečba liekmi. Tie sú najskôr zamerané na pomoc pri vylučovaní nadbytočných tekutín z tela vo forme moču. Lekár môže potom predpísať lieky na liečbu iných ochorení, ktoré sa prejavujú práve opuchom nôh.

opuchnute nohy prevencia

Ako predísť opuchu na nohách

Najdôležitejšou zásadou je pohyb. Dôležité je si aj v práci robiť prestávky na chôdzu alebo jednoduché cviky, napr. krúženie nôh a pohyby v členkoch. Spomedzi športov je vhodné plávanie, bicyklovanie a korčuľovanie. Prevenciou môže byť aj nosenie kompresných pančúch a ponožiek, ktoré zabránia opuchnutiu alebo ho zmiernia.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS