nohy zily pexlJedná sa o chronické ochorenie na celý život. Podľa najnovších prieskumov postihujú kŕčové žily až 50% populácie. Kŕčové žily začali trápiť ľudstvo od doby vzpriamenej chôdze a sedenia na stoličkách.

Žilové zápaly sa vyskytujú najčastejšie u osôb vyššieho veku, nad 65 rokov, a to hlavne žien, najčastejšie v klimaktériu. Kŕčové žily postihujú v najviac prípadoch dolné končatiny, a to hlavne z dôvodu celoživotného tlaku na ne. Toto ochorenie sa však môže vyskytnúť aj vnútorne.

Príčina
Odborníci sa dodnes nevedia celkom presne zhodnúť na tom, čo ich spôsobuje, no predpokladá sa, že genetická predispozícia. Za vznik ochorenia môže taktiež nadmerné zaťažovanie dolných končatín počas života napríklad nosením neúmerne vysokých podpätkov či nesprávnemu posilňovaniu pri športe. Fajčenie, požívanie alkoholických nápojov a nezdravá strava rovnako prispieva k problémom so žilami.

nohy vo vysokých sandáloch a kŕčové žily

Príznaky
Väčšina pacientov popisuje pri ochorení kŕčových žíl takzvaný 'pocit ťažkých nôh'. Dochádza taktiež k svrbeniu a to z dôvodu nedokrvenia. Ochorenie kŕčových žíl je ľahko diagnostikované aj vďaka jasným vizuálnym príznakom. Postihnuté žilky navrú a vystúpia pričom naberajú červeno - modrú farbu. Ochorenie je najjednoduchšie zvládnuteľné pri jeho rýchlom diagnostikovaní a nasadení liečby spomaľujúcej priebeh.

Prevencia
Ako prevencia sa odporúča pravidelné cvičenie a pohyb dolných končatín kvôli lepšiemu prekrveniu. Na šancu neskorších problémov so žilami je najlepšie myslieť po celý život. Hoci ste dáma odpustite si neprimerane vysoké podpätky na každodenné nosenia a zameňte ich za pre žily najvhodnejšie topánky s opätkami s decentnou výškou 4cm. Rovnako sa vyvarujte prílišnému saunovaniu a vystavovaniu svojich žíl horúčavám.

Liečba
Liečba kŕčových žíl závisí od vážnosti tohto ochorenia. Klasické kŕčové žily lieči obvodný lekár a to liekmi či masťami či doplnkami výživy, ktoré napomáhajú spevňovať cievy a žilové membrány.. Vážnejšie kŕčové žily je potrebné riešiť operáciou. Čo však môžme pre svoje žily spraviť my?
Zmena jedálnička môže vo veľkej miere pomôcť a to napríklad zaradenie potravín obsahujúcich vlákninu a vitamíny. Tie sa nachádzajú v ovocí, cibuli, krúpoch, otrubách a mnohých ďalších bežných potravinách. Cviky na prekrvenie rovnako pomáhajú. Pri cvikov vravíme hlavne o zdvihoch nôh, či pohybovaní kotníkmi v krúživých pohyboch. Odborníci odporúčajú taktiež nosenie kompresných pančúch, napomáhajúcich správnemu prúdeniu krvi vo vašich dolných končatinách.


krcove zily mOchorenie kŕčových žíl je medzi ľuďmi veľmi časté. Mnohí z nás ho práve preto podceňujú, čo však nie je ani v najmenšom správne. Cievna sústava je pre telo nesmierne dôležitá a každé jej poškodenie sa môže skončiť tragicky. Nepodceňujme toto ochorenie. Diagnostikovať ho nie je náročné ani v domácom prostredí, avšak neodkladajme návštevu obvodného lekára, aby sme v čo možno najranejšom štádiu začali s liečbou a spomalili tak jasne sa zhoršujúce ochorenie. Kŕčové žily môžu prepuknúť v skutočne vážne poškodenia cievnej sústavy či strate končatiny.
Dbajme preto o svoje telo a nepodceňujme zdravie v stresujúcom kolobehu života.

 

Zdroj foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame