Breza je neobyčajne krásny strom, ktorý má rôzne použitie. Viete, ako sa dá využiť kôra brezy?
Celý názov tohto stromu je breza bradavičnatá, poznáme ju aj ako brezu bielu alebo previsnutú. Rozpoznať ju je pomerne jednoduché vďaka jej bielej kôre. Na Slovensku sa tento strom vyskytuje v nížinách i vo vyšších polohách. Je preňho typické, že je náročný na dostatok svetla.
Jedným zo vzácnych darov prírody je kôra stromov, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve používa už dlhé obdobia. Svoje využitie má napr. dubová kôra, kôra z bielej vŕby, kôra z moruše a napokon aj brezová kôra.
Kedy sa zbiera?
Najvhodnejší čas na zber je na začiatku jari v apríli. Zo stromu olúpte malé množstvo hornej vrstvy, kôru usušte a podrvte.
- Príprava čaju z brezovej kôry
Na prípravu čaju budete potrebovať jednu polievkovú lyžicu sušenej kôry. Nasypte ju do pohára a zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte odvar lúhovať približne 15-20 minút a sceďte. Odporúča sa piť 1-2 šálky odvaru denne. - Vonkajšie použitie
Odvar z brezy sa dá použiť aj na ošetrenie pokožky. Brezová kôra obsahuje aj triesloviny, silice, živicu a vitamín C - vďaka nim môže byť účinná pri zápaloch kože.
Účinky odvaru z brezovej kôry
V kôre brezy je prítomná kyselina salicylová, o ktorej je známe, že má tlmiace účinky na bolesť. Okrem brezy ju obsahuje aj topoľ alebo vŕba. Kôra brezy obsahuje aj betulín a kyselinu betulínovú – obe sú látky s protizápalovými schopnosťami.
Z kôry si môžete pripraviť čaj, ktorý môže pomôcť pri kožných problémoch, žalúdočných problémoch či zlom trávení, infekciách močových ciest, hnačke alebo horúčke. Odvar z kôry má silné močopudné účinky - pomáha lepšie vylučovať kyselinu močovú, čím priaznivo vplýva na zníženie tvorby obličkových kameňov. Veľkou výhodou je fakt, že tieto močopudné účinky nedráždia obličky a ide preto o vhodný prostriedok na preliečenie močovej sústavy.
Čaj môže pomôcť i tým, ktorý zápasia so zápalmi kĺbov, reumou, dnou alebo spomalenou látkovou výmenou.
Vyskúšajte aj:
autor: redakcia
foto: pixabay.com, pexels.com