brezova voda pouzitieNa jar sa nám ponúka najlepšia príležitosť, ako si nazbierať brezovú vodu. Poznáte je výnimočné účinky?

Brezu je kvôli jej bielemu kmeňu nemožné prehliadnuť. Tento strom má široké využitie – už oddávna sa zbiera jeho kôra a listy a pripravujú sa z nich napríklad odvary. Vedeli ste, že jednou z dávnych tradícii je aj zbieranie brezovej vody?

Brezová miazga

Na jar breza filtruje miazgu, inak známu ako brezová voda. Touto miazgou, ktorú breza vháňa do svojich pukov sa môžu vytvoriť listy a obohacujú sa ňou korene. Preto môžeme o tejto miazge hovoriť ako o vode jari, ktorá oživí a povzbudí. Dôvodom, prečo sa o miazge hovorí ako o vode je fakt, že tekutina nie je hustá a skutočne pripomína vodu. Má jemne sladkú a osviežujúcu chuť.

Zber brezovej vody

  • Brezová voda sa zbiera v priebehu jari. To, či je možne už vodu nazbierať zistíte jednoducho – stačí nožom prerezať kôru do dreva. Ak už nastal vhodný čas, začne vytekať voda. K miazge sa môžete dostať šikmým rezom v tvare písmena V. Najlepším spôsobom je urobiť jeden silnejší zárez a priložiť k stromu napr. nádobu na zachytenie vody, aby nestekala po kmeni. Iným spôsobom je navŕtanie približne 1-2 cm hlbokej dierky, do ktorej vsuniete rúrku alebo hadičku a necháte vodu odkvapávať do nádoby.

Čo obsahuje brezová voda?

Brezová voda obsahuje množstvo minerálov, vitamínov, (najmä C a B), antioxidantov, enzýmov či organické kyseliny. Taktiež je bohatá na vápnik, fosfor, železo, draslík a horčík. Voda je okrem iného bohatá na enzýmy a aminokyseliny.

brezova voda ucinky

Využitie brezovej vody

Čerstvá brezová je ideálnym osviežujúcim nápojom. Pre naše telo má hneď viacero pozitívnych účinkov, a to detoxikačné, očisťujúce, regenerujúce, omladzujúce, či močopudné. Na to, aby sa telu dodali vitamíny a vysporiadalo sa s únavou či nedostatkom energie sa odporúča tzv. brezová kúra, počas ktorej sa pije jeden 2-decový pohár denne v priebehu približne 3 týždňov.

Pitie brezovej vody môže pomôcť tým, ktorí potrebujú zregenerovať telo, majú problémy s obličkami či chorobami žlčníka a pečene. Voda môže taktiež pomôcť pri žalúdočných problémoch, spomalenom metabolizme alebo reumatizme.

Využitie má aj pri vonkajšom ošetrení pokožky, takže ju môžu vyskúšať i tí, ktorých trápia kožné problémy, napr. akné alebo ekzémy. Môžete ju využiť aj ako pleťovú vodu. Môže sa využiť aj na starostlivosť o vlasy - pomáha totiž proti ich vypadávaniu, lupinám alebo masteniu. Stačí keď po vlasov po umytí vmasírujete trochu brezovej vody.

Brezová voda má svoj význam i pri zvýšení celkovej odolnosti tela voči infekčným chorobám či nachladnutiu. Účinnou môže byť aj pri problémoch s látkovou výmenou.

Vyskúšajte aj:

autor: redakcia

foto: pixabay.com, pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS