pupava liecive ucinkyŽltý kvet, ktorý rozžiari každú lúku. Púpava však neslúži len na ozdobu, ale ukrýva v sebe silné účinky.

Hoci ju mnohí považujú len za obyčajnú rastlinu, jej celý názov – Púpava lekárska- napovedá, že má nejeden liečivý účinok. Napokon, o jej sile sa vedelo sa už v 10. storočí a vo svete bylinkárov je považovaná za cennú rastlinu.

Kvitne od apríla do októbra na lúkach, parkoch či úbočiach hôr. Zbierať sa dajú všetky časti rastliny – každá z nich má svoje využitie.


pupava lekarska zdravieČo obsahuje púpava lekárska?

V púpave obsahuje vitamíny A, C, K a komplex vitamínov B, takisto sú v nej minerálne látky ako vápnik, železo, sodík, draslík, horčík. Okrem toho je v nej i kyselina listová, listy púpavy obsahujú aj zeaxantín a luteín, ktoré udržiavajú zdravý zrak.


Účinky púpavy lekárskej

Púpava má významné účinky na tráviaci systém, najmä na funkciu žlčníka a pečene. Pomáha pri prečistení čriev alebo pri prekysličenom žalúdku. Látky majú aj žlčopudný účinok a ovplyvňujú tvorbu žalúdočnej šťavy. Rastlina môže pomôcť aj pri reumatizme a dne, prospešná môže byť aj pre cukrovkárov tým, že znižuje hladinu krvného cukru. Má aj močopudné účinky, čím napomáha odstraňovať škodlivé látky z tela. Púpava sa takto môže pýšiť celou škálou liečivých účinkov – priaznivo vplýva na celkový stav tela.

Pomôcť môže pri

  • prečistení čriev a obličiek
  • problémoch s pečeňou alebo žlčníkom
  • cukrovke a reume
  • detoxikácii organizmu
  • zlepšení stavu pleti


Ako sa dajú využiť časti púpavy?

Koreň púpavy sa považuje za najúčinnejšiu časť rastliny. Práve ten môže pomôcť pri zápale pečene, problémoch so slezinou, žlčníkom, pri anémii či prečistení krvi. Zbiera sa ešte pred rozkvitnutím rastliny. Mal by sa poriadne očistiť, usušiť a skladovať v pevnom obale na suchom a tmavom mieste. Najčastejšie sa z neho pripravuje odvar – stačí dve čajové lyžičky rozdrveného koreňa zaliať 250 ml vody. Odvar sa nechá lúhovať na 15 minút a scedí sa.

Vitamíny C, A, D, B a K, kyselina kremičitá a karotenoidy sú zase vo veľkom množstve obsiahnuté v listoch púpavy. Navyše majú vysoký obsah železa, čím môžu pomôcť pri liečbe chudokrvnosti alebo pri únave. Listy by sa mali konzumovať čerstvé napr. v šalátoch alebo ako prísada do polievok. Chuť majú podobnú čakanke teda ľahko horkastú. Listami sa do tela dopĺňajú vitamíny, zlepší sa trávenie a činnosť pečene a obličiek. Pozitívny účinok majú aj na stav pleti, ktorej pomôžu s akné alebo ekzémom. Dajú sa i usušiť a podobne ako z koreňa, aj z nich je možné si pripraviť čaj z 1 kávovej lyžičky a 200 ml vriacej vody.

pupava benefity zdravie

Z púpavového kvetu, ktorý obsahuje karotenoidy a flavonoidy, sa najčastejšie vyrába med alebo sirup, na sušenie nie sú vhodné. Kvet púpavy je nápomocný pri liečbe chorôb dýchacích ciest a podporuje vykašliavanie. Vhodným nie je len na liečbu, ale aj prevenciu.


Púpava lekárska - zatracovaná bylinka >>


Púpavový med

  • Na púpavový med je potrebných približne 400 kvetov púpavy, ktoré sa dôkladne umyjú a v hrnci zalejú asi litrom vody. Zmes sa privedie do varu na asi 15 minút a nedá sa odstaviť. P o 24 hodinách sa zmes precedí cez plátno, snažte sa z kvetov vytlačiť čo najviac tekutiny. Následne sa pridá cukor a varí sa do zahustenia. Med sa klasicky naleje do zaváraninových pohárov.

Vyskúšajte: Púpavový likér

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS