kvety pupavySezóna kvitnúcej púpavy je v plnom prúde, takže ak ste si ešte nestihli pripraviť medicínu z tejto rastliny, je najvyšší čas pripraviť si napríklad likér na dobré trávenie či redukciu hmotnosti.

O tom, že púpavu a jej časti vieme využiť v kuchyni na rôzne účely sme už písali. Teraz si pripravíme púpavový likér. Tento likér by mali mať doma hlavne tí, ktorí trpia žalúdočnými, žlčníkovými či črevnými ťažkosťami. 

Ako na to:

brandy 1506184 640

Na prípravu použijeme čerstvý koreň rastliny (1-2 ks podľa veľkosti), ktorý umyte, nasekajte, dajte do fľaše a zalejte 1 litrom najlepšie ražnej pálenky alebo iného kvalitného alkoholu. Fľašu dobre uzatvorte a nechajte lúhovať na teplom mieste cca 14 dní. Fľašu je dobré každý deň pretrepať. Po uplynutí tejto doby môžete likér používať. Precedíme a prefiltrujeme, uložíme na tmavé miesto.

DEŤOM NA DOBRÉ TRÁVENIE

Kvitnúce kvety púpavy môžeme použiť aj na detský likér. Ten je vhodný na podporu chuti do jedla a zlepšenie trávenia.

Potrebujeme: 15g čerstvých púpavových kvetov. Trocha medovky lekárskej, 10-15 zrniek badiánu, 10 g rasce, po kávovej lyžičke zázvoru, kardamónu a koriandra, 100ml medu a 1l jablčnej šťavy.

Ako na to: Korenie a bylinky posekáme a pomelieme na mlynčeku alebo v mažiari. Potom ich nasypeme do jablčnej šťavy, osladíme medom a prevaríme. Necháme vychladnúť. Ešte raz privedieme do varu, precedíme alebo prefiltrujeme a naplníme do sterilizovaných fliaš. Vzduchotesne uzavrieme a uložíme do chladu.

Deťom veľmi chutí. Dávame im denne jeden likérový pohárik.

Ďalší článok o púpave - Liečivá púpava

 

Zdroj foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS