pupava lekarskaTúto milú, jarnú žlto kvitnúcu rastlinku pozná snáď každý z nás. No väčšina určite ani netuší, aké sú jej liečivé účinky. Zvyčajne sa púpava berie ako problematická burina v trávniku, alebo v zeleninovom záhone.

Bylinka má už vo svojom názve, že je lekárska, teda že pomáha pri zdravotných problémoch. Obsahuje vitamíny A, B, C, D, minerály vápnik, draslík, železo, sodík ďalej sú to horčiny a triesloviny.

 

Čím sa vyznačuje, čím je taká úžasná?

Vyznačuje sa tým, že má silné detoxikačné účinky teda zbavuje krv toxínov, prečisťuje črevá a obličky, čistí žalúdok, pomáha pri chorobách pečene, žlčníka, pri problémoch s pankreasom a s močovými cestami, pri prekyslení žalúdka, napomáha pri rozpúšťaní žlčníkových kameňov a tiež pri rôznych kožných problémoch (akné, vyrážky), celkovo pôsobí proti únave a slabosti organizmu.

Podľa výsledkov viacerých štúdií je účinná aj v boji s rakovinou najmä prsníka a vaječníkov, s melanómom a tiež ďalšími typmi rakoviny. Výhodou je, že neničí zdravé bunky.

kvet pupavy lekarskej

 

- Jar je najvhodnejšie obdobie k zberu a sušeniu listov, aby ste si neskôr  mohli pripraviť liečivý čaj, ktorý sa môže piť denne.

- Kvety sa zberajú výlučne na jar. Pripravuje sa z nich sirup alebo med, ktorý oceníte najmä v zimnom období.

- Ak máte problémy so žlčníkom alebo pečeňou, prípadne si chcete spraviť jarnú čistiacu kúru, tak konzumujte čerstvé listy minimálne 6 ks a viac pred obedom počas 4 týždňov. Veríme, že výsledky sa dostavia a vy pocítite úľavu.

- Listy sa zberajú celoročne do veľkosti 6 až 10 cm. Sušené sa používajú sa na čaj, ktorý sa môže piť denne.

- V čerstvom stave listy púpavy je možno využívať ako súčasť rôznych šalátov podobne ako rukolu napr. do polievok, zeleninových prívarkov, alebo ako príloha k mäsu.

- Na jeseň sa zberá koreň.

V podstate celá rastlinka je využívaná k liečebným účelom. Naozaj by nemala byť podceňovaná a zatracovaná.

 

Wanda

 

ZDIEĽAJTE NÁS