flasticka medicinaPrichádza obdobie, kde sa častejšie vyskytujú rôzne respiračné ochorenia, prechladnutia, nádchy.


Mnohí z nás najskôr siahnu po osvedčených babičkovských receptoch ako ako kupovať drahé lieky a sirupy v lekárni. Ako dieťa som tento sirup neznášala, no časom som prišla na to, že naozaj pomáha a dávam ho už aj svojim deťom. 

Cibuľa obsahuje prírodné antibiotikum alicín, ktorý má antibakteriálne a fungicídne účinky. Vďaka nemu sa cibuľa používa ako pomocná liečba pri nachladnutí, pri problémoch horných dýchacích ciest či na kašeľ. Cibuľa v sebe ukrýva mnoho účinných látok. V kombinácii s vitamínom C a medom, si aj vy môžete z cibule pripraviť účinný sirup proti kašľu.

Príprava cibuľového sirupu nie je nič komplikované.

Pripravte si:

  • 2 väčšie cibule
  • med alebo cukor (môžete použiť aj trstinový)
  • 1 citrón

cibula

Ako na to:

Cibuľu očistite a nakrájajte na kolieska a umytý citrón na plátky.
Pripravte si sklenenú nádobu, môže to byť miska alebo širšia fľaša. Navrstvite cibuľu, preložte citrónom a zalejte alebo zasipte medom. Takto pokračujete kým neminiete všetky pripravené suroviny.
Následne nechajte sirup odpočívať aspoň 2-4-hodinky. Občas môžete nádobu pretriasť, aby cibuľa pustila šťavu.
Keď vidíte, že šťava sa pekne premiešala s medom či cukrom, zmes preceďte cez sitko, šťavu z cibule a citróna dobre vytlačte. Sirup proti kašľu máte pripravený na užívanie.

Prečítajte si aj: Cibuľa - malá lekárnička v komore


Ako užívať cibuľový sirup?

Sirup dávkujte podľa potreby aspoň 3 – 4 krát denne, až kým kašeľ úplne nevymizne. Skladujeme v chladničke.
Pripravte si ho len toľko, aby ste ho v priebehu dňa skonzumovali. Nenechávajte ho dlho ležať, radšej pripravte vždy čerstvý. Ak ste ešte neskúšali liečiť kašeľ cibuľou, určite to vyskúšajte a možno budete milo prekvapení účinkom tejto tradične medicíny.

Prečítajte si aj : Cibuľový čaj - liek na všetky respiračné problémy

Katika

ZDIEĽAJTE NÁS