materina duska 640Bylinku využijete kvôli jej posilňujúcim, protizápalovým a hojivým účinkom. Vďaka všestranným vlastnostiam vám pomôže pri problémoch s tráviacou a nervovou sústavou, pri nachladnutí či zápaloch močových ciest.

Materina dúška nepatrí k nápadným bylinkám – je vysoká len 2 – 10 cm, jej stonky môžu byť zelené aj drevnaté. Môžeme ju popísať skôr ako malý rozkonárený krík s fialovými kvetmi než bylinu. Podobajú sa jej dve kuchynské bylinky – oregano a tymián. Oregano má podobné kvety, no dorastá až do výšky 20-70 cm, tymián má taktiež podobné kvety, ale rovnako dorastá do väčšej výšky, a to 15-30 cm.

Hlavný účinok je ukrytý v silici, ktorá obsahuje tymol a karvakrol. Obe majú antiseptické účinky a bojujú tak proti parazitom, baktériám a vírusom. Okrem toho bylinka obsahuje aj triesloviny, flavinoidy, minerály, horčiny a kyselinu ursolovú.

 

Účinky materinej dúšky

materina duska m

  • pomáha pri zápaloch dýchacích ciest – extrakty dezinfikujú dýchacie cesty a pôsobia proti baktériám, zároveň podporujú vykašliavanie
  • dezinfikuje močovú a tráviacu sústavu - bojuje proti niektorým kvasinkám, hubám a črevným parazitom
  • upokojuje – pomáha pri nervovej vyčerpanosti, prepracovanosti a nespavosti
  • pomáha pri ošetrovaní zápalových ochorení kože a slizníc
  • odstraňuje zápach z úst a pôsobí proti zápalom v ústnej dutine

Zber

Najvhodnejším obdobím na zber je máj až september kedy bylinka kvitne. Nájdete ju na poliach pastvinách, skalkách a suchých svahoch. Najlepším časom na zbieranie vňate je poludnie. Bylinku sušte na suchom, tmavom a dobre vetranom mieste a následne ju skladujte v uzatvorenej nádobe.

 

Použitie

Z materinej dúšky si môžete pripraviť čaj, zápar ako obklad alebo kloktadlo alebo prísadu do kúpeľa.

Čaj

Čajovú lyžičku rozdrvenej bylinky zalejte štvrť litrom vriacej vody a nechajte ho lúhovať 5 minút.

Zápar ako obklad alebo kloktadlo

Na výrobu záparu použite 2 čajové lyžičky na štvrť litra vody.

Kúpeľ

Najskôr si vyrobte odvar – prevarte si 200 g rastliny v 2 litroch vody. Vývar sceďte a použite ako prísadu do kúpeľa.

ZDIEĽAJTE NÁS