pupavaPúpavový kvet, listy i koreň celá rastlinka je nabitá liečivými látkami. Smutnou skutočnosťou ostáva, že je stále podceňovaná a zaraďujeme ju k bezcenným burinám.

Za pár dní tu bude opäť jar a húževnaté kvety púpavy pokryjú svojimi žltými kvetmi lúky, trávniky, parky. Vyrastú aj v puklinách asfaltu či betóne na mestských sídliskách. Rastie doslova všade a pokiaľ ju človek potrebuje nájde ju čerstvú počas celého roka.

Skúsme sa pozrieť na túto bylinku z tej druhej strany, čo nám prinášam a aký prospech má pre naše zdravie

V celej rastlinke nájdeme dôležité vitamíny a minerálne látky.

Z vitamínov spomenieme najmä vitamín C, K, A, B6, thiamín, riboflavín a pre telo požadované minerálne látky ako je napríklad železo, vápnik, draslík, horčík, zinok, kyselina listová a mnoho iných.

V koreni sa nachádza najväčšie množstvo zdraviu prospešných látok. Bolo zistené, že je účinný aj pri likvidácii rakovinových buniek, jeho obsahové zloženie spôsobuje rozpad (zabíja) rakovinou napadnuté bunky, bez toho aby poškodil zdravé bunky.


Púpava lekárska je tiež veľmi účinná pri

  • detoxikácii pečene
  • liečbe alergií
  • znižovaní krvného cholesterolu
  • má žlčopudné a močopudné vlastnosti

 

Púpavový čaj

Čaj sa zvyčajne pripravuje zo sušeného rozdrveného koreňa, ale rovnako sa dá použiť aj nadrobno nasekaný čerstvý koreň, ktorý je rovnako účinný ako sušený.

Na prípravu 1 šálky potrebujete:

1 až 2 čajové lyžičky rozdrveného púpavového koreňa, ktorý zalejete 2,5 dl horúcej vody. Lúhujte cca 15 minút a potom scedíte.
Čaj sa pije 2 až 3 krát denne niekoľko mesiacov po sebe a to podľa závažnosti ochorenia. Odporúča sa piť 20 až 30 minút pred jedlom.

Na prípravu čaju si môžete samozrejme zvoliť aj zmes listov a koreňa alebo len listy. Listy majú tie isté liečivé vlastnosti, ale s podstatne slabším účinkom.

 

pupava

 

Ak sa vyberiete na jarnú prechádzku natrhajte si na čistom mieste za hrsť čerstvých púpavových listov z ktorých si následne môžete pripraviť chutný čaj alebo jarný šalát s veľkým množstvom zdraviu prospešných látok. 


Púpavu nemusíte používať priamo na liečbu pri už vzniknutom zdravotnom probléme, ale môžete ju aj preventívne a tým predísť mnohým zdravotným neduhom vrátane rakoviny.

ZDIEĽAJTE NÁS