nadchovnik rastlinaNádchovník (Plectranthus argentatus), rýmovník alebo tiež túto rastlinu mnohí poznajú aj pod menom kubánske oregano.

Krehká nenápadná a liečivá rastlinka ktorú možno máte aj vy. Slúži vám ako dekoratívny doplnok v interiéri bytu a možno ani netušíte, aký skvost si v kvetináči pestujete. Rastlinka do ovzdušia neustále vypúšťa malé množstvo silíc, čím priaznivo vplýva na dýchanie. Pri dotyku uvoľňuje intenzívnejšiu arómu pripomínajúc vôňu zmesi eukalyptu, mäty a medovky.

nadchovnik zdravie

Takže je v prvom rade expert na dýchanie

  • uplatňuje sa najmä pri chrípke a nachladnutí
  • pri zápale prínosových dutín
  • uvoľňuje dýchacie cesty
  • uvoľní aj upchaté dutiny spôsobené alergiami
  • priaznivo pôsobí aj pri astme

Pri nádche alebo inom probléme s nosom - stláčaním listu medzi prstami sa pusti intenzívnejšie uvoľňovanie silice v podobe vône, túto vdychujte, pôsobí podobne ako nosový sprej. Výhodou je čisto prírodné zloženie.

nadchovnik pouzitie 1 

nadchovnik pouzitie 2

Liečivý čaj

Odtrhnite niekoľko lístočkov a zalejte prevarenou a mierne vychladnutou vodou, nechajte chvíľu lúhovať a sceďte. Môžete dochutiť medom prípadne citrónovou šťavou. Popíja sa horúci. Pitím takto pripraveného čaju pocítite úľavu od prechladnutia či nádchy, tiež priaznivo pôsobí pri zápale hrdla alebo pri silnejšom kašli.  Čaj môžete skombinovať aj s inými liečivými bylinkami (lipový kvet, mäta, levanduľa, žihľava, medovka a iné). Čaj sa pripravuje výlučne z čerstvých listov, sušením stráca liečivé účinky.

nadchovnik cajMacerát - v pohári zaliať čerstvé listy čistou vodou a počas dňa popíjať. Vodu možno opätovne dopĺňať.

Sirup - deťom pri problémoch horných dýchacích ciest je vhodne pripraviť sirup. Listy rozdrviť, zmiešať ich s cukrom a s veľmi malým množstvom prevarenej vychladnutej vody. Keď sa cukor roztopí a silice sa v priebehu 2 - 3 dní uvoľnia, môžeme vzniknutý sirup scediť. Užíva sa 3x denne. Skladujte sa v chladničke.

Prírodný repelent - jeho aróma odpudzuje takmer všetky druhy dotieravého hmyzu. K výrobe je potreba zhruba pol hrnčeka nasekanej rastliny a pol litra prevarenej vody, zaliať a nechať vylúhovať. Po scedení pridať cca 2 -3 dcl octu. Pri potrebe sa ním ponatierajte, alebo použite rozprašovač. Skladujte sa v chladničke.

V kuchyni sa dá využiť ako korenie, všade tam kde sa v recepte používa šalvia, má nielen príjemnú vôňu ale aj chuť. Taktiež nič nepokazíte, ak si nadrobno nasekaným listom posypete natretý chlieb.
Tí, ktorí nádchovník ešte nemáte, verím, že si veľmi rýchlo nájde aj vo vašej domácnosti čestné a stabilné miesto.

Autor, foto: Dana

ZDIEĽAJTE NÁS