levandula zberLevanduľa je mimoriadne cenná rastlina kvôli svojim účinkom i vôni. Práve vďaka svojej všestrannosti je známa po celom svete.

Najznámejším druhom je levanduľa lekárska. Je to druh kríkovitej trvalky, ktorú bežne môžeme vidieť v záhradách a záhonoch. Vyniká svojou známou a intenzívnou vôňou a fialovo-modrými kvetmi. Jej názov má pôvod v latinskom slove „lavare“ ktoré znamená „umývať“. Levanduľu môžeme skutočne označiť ako rastlinku so všestranným použitím – účinná je napr. pri odpudzovaní hmyzu, aromaterapii, pri hojení rán a liečení ďalších zdravotných ťažkostí.

ucinky zdravie levandula

Zber levandule

Levandule zbierame počas letných mesiacov jún – august. Najlepší čas na zber je napoludnie keď je obsah silíc najvyšší. Zbierame vrchnú časť, ktorá by mala mať cca 15 cm. Rastlinu rozložíme na papier a necháme usušiť. Iným spôsobom je zviazanie do zväzkov. Po usušení kvety strhneme zo stonky a dáme do uzatvárateľných dóz, aby sa zachovala ich aróma.


Čo obsahuje levanduľa?

V levanduli sú bohato obsiahnuté silice, triesloviny, sacharidy, tuk, bielkoviny, vápnik, sodík, železo a vitamíny A a C. Práve vďaka obsahu týchto zložiek je táto rastlina takou účinnou pri liečení rôznych problémov.


Účinky levandule

Kvety a listy levandule sa používajú pre ich protizápalové, dezinfekčné a uvoľňujúce účinky. K jej účinkom patria:

  • podpora hojenia rán, napr. popálenín alebo rezných rán
  • zlepšenie liečenia kožných problémov – ekzémy, akné a celková kvalita pokožky
  • upokojenie nervového systému
  • zlepšenie prietoku krvi
  • utlmenie bolestí – napr. bolesť hlavy
  • zlepšenie činnosti tráviacej sústavy
  • močopudné účinky
  • podpora imunity
  • pomáha liečiť vypadávanie vlasov
  • zníženie vysokého krvného tlaku – osoby s nízkym krvným tlakom by sa jej mali vyvarovať


Ako sa dá levanduľa spracovať?

Najčastejšie ju nájdeme v kozmetike – je súčasťou olejov, balzamov alebo mydiel. Z levandule sa dá pripraviť aj čaj, kúpeľ či sirup. Kvietky sa dajú použiť aj do receptov, napr. do sušienok.


Levanduľový kúpeľ

Budete potrebovať šálku kvetov levandule (kvety môžu byť sušené alebo čerstvé), liter vody a hrniec. Kvety nasypte do hrnca s vodou a priveďte do varu. Približne 15 minút nechajte variť a vypnite. Nechajte tento odvar cca na hodinu prikrytý, potom ho sceďte a pridajte do kúpeľa.


Levanduľový čaj

Na prípravu čaju si nachystajte 2 čajové lyžičky kvetov levandule (sušené alebo čerstvé). Zalejte ich 2,5 deci vriacej vody a nechajte lúhovať 10-15 minút. Čaj sceďte a dochuťte medom. Čaj je vhodný pri nespavosti alebo prechladnutí.

levandula pouzitie


Levanduľový olej

Na prípravu budete potrebovať dve hrste sušených kvetov levandule a dva deci oleja – napr. mandľový alebo olivový. Kvety jemne nakrájajte na menšie a jemne rozdrvte. Položte ich do menšej uzatvárateľnej nádoby a zalejte olejom tak aby olej siahal 2-2,5 cm od okraja pohára. Zmes nechajte lúhovať približne na dva mesiace na tmavom mieste. Niekoľkokrát do týždňa ju však treba premiešať. Olej potom preceďte do inej fľaše a skladujte na tmavom mieste.


Levanduľové sušienky

Budete potrebovať dve polievkové lyžice kvetov, 125 g masla, 250 g hladkej múky, 60 kg cukru, vajce a trochu soli. Maslo dajte do misky a pridajte k nemu ostatné prísady – kvietky, cukor, múku, vajce a soľ. Vymiesite cesto a nechajte ho odležať do chladničky asi na 30 minút – cesto musíte však zabaliť. Po vybraní z chladničky cesto rozvaľkajte, aby bolo hrubé cca 3 mm a vykrajujte z neho kolieska. Poukladajte ich na plech s papierom na pečenie a nechajte piecť pri teplote 180 °C na dobu 10-12 minút.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS