feet 1427663 640 nohy piesoMožno si aj vy s radosťou spomínate na chvíle letnej dovolenky, keď ste po pláži alebo v okolí bazéna, či jazera chodili na boso. Ten nezvyčajný a príjemný pocit sa naozaj vie hlboko vryť do pamäte.
Okrem pocitu blaha si málokto z nás uvedomí, že bez námahy a iného pričinenia si chôdzou na boso "dobíja batérie" životnej energie.Nadšenci naturálneho a života a zdravého životného štýlu často chodia bez obuvi s vedomým, že priamy dotyk so zemou uzdravuje telo a myseľ.

Určite na tom niečo bude. Obuv zabraňuje priamy kontakt s prírodou, ktoré často deformujú a blokujú chodidlá.

Naopak, bosí zapájame pri chôdzi všetky aj tie najdrobnejšie svaly a kostičky, celý obehový systém a zároveň masírujeme reflexné body(nervové zakončenie), ktoré patria k jednotlivým orgánom.

barefoot 1394846 640 nohy trava
Chôdza na bosých nohách je najprirodzenejším ľudským pohybom a naozaj nie je to o primitívnosti jednotlivca, ako to niektorí propagujú. Cieľom chôdze naboso je masírovať pokožku, dráždiť nervové zakončenia a nútiť plochu chodidla cvičiť. Zhoďte svoju obuv či ste v lese, v parku, v záhrade, pri vode, alebo na vlastnom dvore. Prvé kroky robte po mäkkej tráve. Masáž, ku ktorej dochádza chôdzou po nerovnom povrchu, prekrvuje chodidlá, čistí myseľ a povzbudzuje vnútorné orgány k správnej činnosti. Cítime to náhlym prívalom pozitívnej energie, ktorá nám dodá dobrú náladu.

 

Chôdza naboso je veľmi prirodzená, liečivá a príjemná

  • regulujeme krvný tlak (nízky sa zvýši a zvýšený naopak sa zníži)
  • chráni pred vznikom kŕčových žíl
  • povzbudzuje obehový systém a srdečný tep
  • podporuje správne držanie tela
  • zdravé chodidlá (plesne, výrastky, padnutá klenba, bolesti kolien)
  • podpora psychiky (pozitívne myslenie a uvoľnenie)
  • účinná masáž reflexných bodov na chodidlách

 

 

Pozor, táto chôdza nie vždy a všade zdravá, napríklad úplne nevhodné je chodiť naboso po asfalte a betóne, alebo tam kde hrozí riziko, že stúpite na niečo ostrejšie, prípadne niečo čím si poraníte chodidlo. Pri chôdzi po trávniku je treba mať na pamäti, že môžete zašliapnuť lietajúci hmyz (osa, včela), čo je tiež veľmi nepríjemné.

 walk 826580 640 chodza.na boso

Viete že:

- Ak chcete svoje nohy udržať v dobrom zdraví a kondícii tak by ste sa mali vyvarovať noseniu príliš vysokých alebo nízkych topánok.
- Podľa odborníkov medzi najškodlivejšie letnú obuv patria vietnamky a žabky. Prsty sa v nich namáhajú a trenie spôsobuje stvrdnutie kože na pätách a mozole.
- Obľúbené balerínky sú oveľa horšie pre zdravé nohy ako topánky na vysokom podpätku.

 

Martull

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame