bolest chrbat krk chrbticaChrbtica a kĺby patria medzi najviac namáhané časti pohybového aparátu. Niet divu, že práve na nich sa potom prejavujú následky životného štýlu – dlhého sedenia, ťažkej práce, nadváhy... Hoci vyskočená platnička trápi čoraz viac mladých ľudí, stále zostáva veľkým a najmä bolestivým problémom súvisiacim s vyšším vekom.

Mravčenie, bolesti vystreľujúce do nôh alebo rúk, únava, problémy so spánkom a sústredením. To všetko môžu byť prejavy problému, ktorému sa ľudovo hovorí vyskočená platnička. Lekári hovoria o hernii disku.
Ide o relatívne vážny problém, ktorý si môže vyžadovať aj chirurgický zákrok, no to je až posledná možnosť...

Čo je vyskočená platnička?

Priestor medzi stavcami (kosťami) je vyplnený platničkou. Jej úlohou je tlmiť nárazy a zabezpečiť, aby sa kosti o seba neodierali. Platnička je vo vnútri (v jadre) mäkká, želatínová. Zvonka je obalená pružným prstencom.
Kým je všetko na svojom mieste – stavce sú oddelené platničkami správneho tvaru a pružnosti, ani nevieme, že chrbát máme.
Stačí však milimetrové vysunutie jadra platničky do prstenca a nastáva problém. Tlačí na nervový koreň. Miesto bolí a z tlaku sa môže vyvinúť aj zápal.

bolest chrbta

Rizikové faktory

Opotrebovaná chrbtica je na vznik hernie disku náchylnejšia. „Nižšia funkčná schopnosť záťaže kĺbov alebo chrbtice v kombinácii s neprimeranou a nepravidelnou záťažou vedie k preťaženiu a k rozvoju nepríjemných bolestivých stavov, opuchov a obmedzeniu hybnosti,“ potvrdil ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.
Aj keď medzi rizikové faktory patrí napríklad aj genetická predispozícia, vo vyššom veku dochádza k vyskočeniu platničky buď v dôsledku úrazu (pád, náraz), preťažením chrbtice alebo dôsledkom nesprávneho pohybu.
Veľkým rizikovým faktorom je zlé držanie tela, časté sedenie, málo pravidelnej pohybovej aktivity, ktorá, keď je zrazu vystriedaná neprimeranou námahou, na ktorú telo nie je zvyknuté, môže vyústiť do hernie.
„Najviac rizikové sú pre telo tie pohyby, na ktoré nie sme zvyknutí, respektíve na ktoré nie je prispôsobený náš pohybový aparát. Za rizikové považujeme kombinácie pohybov, ktoré obsahujú rotáciu a zohýbanie, zdvíhanie bremien a väčšinu prudkých, švihových pohybov. Pokiaľ sa pohyby vykonávajú technicky správne a pomaly, bez prítomnosti prudkých pohybov, eliminujeme riziko poškodenia jednotlivých štruktúr pohybového aparátu,“ vysvetľuje ortopéd.

Domáca prvá pomoc pri vyskočenej platničke

Vyskočená platnička sa môže v priebehu niekoľkých dní sama postupne vrátiť na miesto. Aby sme tomu dali šancu, musíme dodržať niekoľko zásad.
„Základom liečby je prerušenie fyzickej aktivity, pokojový režim a aplikácia protizápalovej liečby. Tá má väčšinou aj kombinovaný analgetický účinok,“ pokračuje MUDr. J. Vojtaššák.
Okrem problémov s pohybom trápi človeka s vyskočenou platničkou najmä bolesť. Niekedy nebolí priamo chrbát, ale bolesť vystreľuje do iných častí tela. V každom prípade ide o nepríjemný stav, ktorý zásadne komplikuje bežné fungovanie.

chrbat sedenie
Bolí ležanie, sedenie, ale aj zakašľanie, dýchanie, chôdza či pobyt na toalete. Tíšenie bolesti je preto viac ako potrebné. Zároveň však platí, že lieky na bolesť s protizápalovým účinkom majú mnoho vedľajších prejavov a zaťažujú tráviacu aj vylučovaciu sústavu (pečeň, obličky).
„Perorálne liečivá sa dajú nahradiť krémom, ktorý sa používa lokálne. Napríklad krém obsahujúci látku aceklofenak má analgetické aj protizápalové účinky,“ dáva dobrú radu ortopéd.

Môže vás zaujať: Bolesť chrbta alebo bolesť obličiek – ako ich rozoznať?

Kedy navštíviť lekára, odborná liečba

Ak bolesti neustúpia po dvoch, maximálne troch dňoch, je namieste vyhľadať lekársku pomoc.
Ten vyšetrí chrbticu najskôr hmatom. Oveľa presnejšie výsledky, ktoré veľa napovedia o mieste a rozsahu poškodenia platničky, však prinesú zobrazovacie techniky – röntgen, CT, magnetická rezonancia.
Rozsah, miesto a spôsob poškodenia potom určujú následnú liečbu. Tá zahŕňa užívanie liekov na tlmenie bolesti a zápalu (niekedy sa aplikujú vo forme injekcií) a terapiu s fyzioterapeutom. Neodborné masáže, pobyt v teplej vode alebo v saune môže stav zhoršiť. Naopak, suché teplo pomáha.
Postupná náprava môže trvať niekoľko dní až niekoľko mesiacov a niekedy sa problém nedá vyriešiť inak ako operačným zákrokom.
Oveľa lepšie je vyskočenú platničku nikdy nezažiť, čiže dodržiavať preventívne opatrenia. „Ťažkú fyzickú prácu, napríklad prácu v záhrade, odporúčame vykonávať po etapách s dostatočným časom na oddych a pri práci používať také pohybové vzorce, aby sme nepociťovali bolesť pohybového aparátu,“ uzatvára MUDr. J. Vojtaššák.

masaz chrbta

Raster

Ako sa prejavuje vyskočená platnička?

  • silnými bolesťami v oblasti dolnej časti chrbta alebo krku, ktoré sa môžu šíriť do nôh alebo ramien
  • mravčenie, pichanie, ostrá bolesť sprevádzaná mravčením v končatinách alebo v zníženej schopnosti hýbať nimi
  • únavou, zníženou výkonnosťou, poruchami spánku

Príčiny vyskočenej platničky

  • degenerácia platničky v dôsledku veku, keď stráca schopnosť absorbovať nárazy
  • náhly alebo opakovaný nadmerný tlak, môže byť spôsobený zdvíhaním ťažkých bremien, opakovaným ohýbaním alebo náhlymi pohybmi
  • zranenie 
  • genetické faktory

Autor: Trumpeter
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS