zranenia zimne sportyZimné športy prispievajú k udržiavaniu kondície a dobrého psychického zdravia. Prinášajú však so sebou aj veľa rizík. Úrazy na snehu či ľade sú bolestivé. Ako im čo najlepšie predchádzať? Čo robiť v prípade, keď ste už úraz utrpeli?

Príprava je dôležitá

Mnoho ľudí zabúda na dostatočnú prípravu svalov pred športovým výkonom. Pár cvikov na zahriatie svalstva vám zabezpečí väčšiu stabilitu a rozsah pohybu. Vaše svaly budú pružnejšie reagovať v kritických situáciách. Môžete sa tak vyhnúť zbytočnému natiahnutiu svalu alebo zraneniam kolena.


Ako postupovať pri úraze na zjazdovke

Veľmi dobrá rada na úvod je uložiť si číslo horskej služby do mobilu ešte predtým, ako vyrazíte na svah. S akým úrazom sa môžete stretnúť najčastejšie? „Najfrekventovanejšie úrazy pri zimných športoch sú zlomeniny kostí, zranený chrbát alebo vyvrtnuté kĺby. Časté sú aj poranenia hlavy,“ hovorí inštruktorka prvej pomoci Mgr. Andrea Stískalová, Dipl.s.

zimny sport uraz pomoc

Postup pri ošetrovaní úrazu pozostáva z pár jednoduchých krokov. Ako prvé a najdôležitejšie je skontrolovať vedomie zraneného. Ak je pri vedomí, je nevyhnutné s ním neustále komunikovať. „Ak zranený komunikuje zrozumiteľne, máte približne 1 – 2 minúty na druhotné vyšetrenie. S tým súvisí kontrola zraneného od hlavy až po päty a nevyhnutnosť zistiť, či nemá bolesť niektorej časti tela,“ popisuje inštruktorka prvej pomoci.

Ak zbadáte deformovanú končatinu, je nutné ju zafixovať. Tento úkon treba vykonať veľmi šetrne a s poranenou končatinou manipulovať čo najmenej. „Pri otvorenej zlomenine, keď je porušená celistvosť kože v okolí zlomeniny, je dôležité sledovať stav vedomia zraneného a o ranu sa postarať. Krvácanie treba zastaviť s použitím obväzov. Urýchlené kontaktovanie záchrannej služby a prevoz do najbližšieho dravotníckeho zariadenia je samozrejmosťou pri každom type úrazu,“ upozorňuje Andrea Stískalová.


Ako liečiť menšie zranenia

Úrazy pri zimných športoch nie sú vždy len strašidelné a vyžadujú si zásah horskej služby. Medzi veľmi časté úrazy patrí vyvrtnutie členka alebo narazenie zápästia. Liečba takýchto poranení je možná aj v domácom prostredí. „Základom liečby je prerušenie fyzickej aktivity a pokojový režim, teda znehybnenie bolestivej lokality. Vhodná je aj aplikácia protizápalovej liečby. Používame rôzne formy, napríklad krém Aflamil s aceklofenakom na lokálnu aplikáciu a tabletky na perorálne použitie,“ odporúča ortopéd Jozef Vojtaššák.

„Aj u vrcholových športovcov využívame vlastnosti nesteroidných antireumatík, pri čom preferujeme bezpečnosť lieku. Vo svojej praxi pri liečbe športových úrazov často využívame krém s účinnou látkou aceklofenak, pre dobrú toleranciu liečiva zo strany pacientov – športovcov “, hovorí ortopéd, športový lekár MUDr. Roman Fano.

uraz zimny sport liecenie

Čo robiť pri vyrazenom dychu

Zriedkavosťou pri pádoch nie je ani vyrazený dych. Základné pravidlo je nepanikáriť a nekričať. Človek s vyrazeným dychom je pri vedomí, sám je vystrašený a potrebuje podporu. „Vyrazený dych väčšinou nie je stav, ktorý ohrozuje život človeka. Trvá približne 30 sekúnd a sám odznie. Ak ide o dieťa, tak ho posaďte a jemne poklepávajte po chrbte alebo ho jemne krúživými pohybmi na chrbte masírujte,“ dáva poslednú radu odborníčka na prvú pomoc.


Top najčastejších úrazov počas zimného športovania

 • Zlomeniny kostí
 • Zranený chrbát
 • Poranenie hlavy
 • Vyvrtnuté kĺby
 • Podchladenie
 • Omrzliny


Rada inštruktorky prvej pomoci - postup prvej pomoci pri zlomenine

 • Komunikácia so zraneným - tak zistíte aj kvalitu vedomia
 • Fixácia poškodenej končatiny – manipulujte s ňou čo najmenej
 • V prípade rany zastavte krvácanie tlakom na ranu
 • Zabráňte podchladeniu zraneného - izolujte ho od chladného povrchu
 • Sledujte a kontrolujte stav vedomia a dýchanie
 • Volajte horskú službu

Juliana Murcínová
Reklamný článok

foto: www.istockphoto.com

ZDIEĽAJTE NÁS