zdrave jedloNajčastejším predsavzatím do nového roka je u mnohých ľudí práve chudnutie a zdravší životný štýl. Človek je od prirodzenia stvorený pre pohyb, avšak moderná doba z nás robí skôr tvorov sedavých.

Ľudia, ktorí pracujú 8 hodín za počítačom a do práce sa dopravia autom, si na pravidelný pohyb a pestovanie zdravých návykov len ťažko nájdu čas. Poradíme vám štyri jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu zostať vo forme.

Podľa niektorých teórií potrebujeme na vytvorenie návyku len 28 dní. Necelý mesiac vám môže pomôcť k tomu, aby ste si zásady zdravého životného štýlu osvojili a cítili sa lepšie a zdravšie. Ak máte zdravotné problémy alebo cítite, že potrebujete nakopnúť, začnite ešte dnes a nenechávajte to na zajtra.


1. Hýbte sa

Pohyb by mal byť samozrejmosťou každý deň. Ak nemáte čas chodiť do fitness centra, kúpte si kvalitné bežecké topánky a vybehnite do najbližšieho parku, lesa alebo na ihrisko. Prípadne zmeňte svoj návyk pri cestovaní do práce alebo pri každodenných činnostiach.

Ak cestujete mestskou hromadnou dopravou, vystúpte o jednu zastávku skôr a prejdite sa. Výťah vymeňte za schody a auto za bicykel. Ak nevyhnutne potrebujete pri dochádzaní do práce auto, môžete využiť vzdialenejšie parkovisko a spojiť to s príjemnou prechádzkou. Aj 15 minút chôdze pred prácou a po práci na začiatok stačí.

behanie v prirode Zdroj: Bigstock

2. Zvýšte pitný režim

Ľudské telo tvorí 50 až 60 % vody. Dodržiavanie pitného režimu má vplyv na celý náš organizmus – od pokožky až po fungovanie orgánov. Dospelý človek by mal denne vypiť minimálne dva litre vody. Ideálne čo najviac čistej vody alebo bylinkových čajov.

Pozor, do pitného režimu sa nezapočítavajú alkoholické nápoje, energetické nápoje, káva a sladené limonády. Ak máte problém s jeho dodržiavaním, pomôžte si vaším smartfónom a nejakou zo šikovných aplikácií, ktorá vám pripomenie, že sa máte napiť.

3. Jedzte zdravo a pravidelne

Základom zdravého stravovania je plánovanie. Premyslite si zopár dní dopredu, čo budete jesť. Nezabudnite na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru, ale aj na zdravé snacky, ako ovocie a oriešky, ktoré si môžete vziať kamkoľvek so sebou, prípadne po nich siahnuť, keď budete mať „mlsný jazýček“. Následne si napíšte nákupný zoznam a vyberte sa do obchodu. Nakupujte striktne podľa zoznamu, aby sa nestalo, že sa v nákupnom košíku ocitne niečo nezdravé.

zdrave jedlo2Zdroj: Unsplash

Pri plánovaní jedálnička je dôležité zohľadniť svoj denný režim a povinnosti, ktoré vás čakajú. Môžete sa zdravo najesť aj v reštaurácii? Máte možnosť si vopred uvarené jedlo zohriať? Plánovanie je pri zdravom stravovaní naozaj dôležité, aby vás vlčí hlad neprinútil siahnuť po niečom, čo by ste radšej jesť nemali.

4. Doprajte si kvalitný spánok

Spánok je alfa a omega pre plnohodnotné fungovanie. Doprajte svojmu telu po celom dni zaslúženú regeneráciu. Odborníci odporúčajú spať aspoň 7 až 8 hodín. Ak máte problémy so spánkom, skúste sa zamyslieť, čo ich môže spôsobovať.

Naše telo produkuje počas tmy hormón melatonín, ktorý prispieva ku kvalitnému spánku. Čím je v miestnosti väčšia tma, tým viac metalonínu vyprodukuje. Niektorí ľudia potrebujú úplnú tmu, a preto majú na oknách spálne zatemňovacie závesy. Iní sú citliví na tzv. modré svetlo, ktoré vyžarujú mobilné telefóny, monitory a obrazovky. Skúste tieto negatívne faktory pred spánkom eliminovať a uvidíte, či pocítite rozdiel.

Reklamný článok

 

ZDIEĽAJTE NÁS