horucka ako liecitHorúčka signalizuje, že telo bojuje s infekciou. Ako správne tento stav liečiť?

Udržiavaním telesnej teploty sa zaisťujú stabilné činnosť vitálnych funkcií, teda aj mozgu, hlavných ciev a vnútorných orgánov. Telesná teplota sa dočasne zvýši vtedy, keď sa s organizmom niečo deje. Ide o dôležitú telesnú funkciu a akýsi obranný mechanizmus, ktorým telo bojuje s infekciou.

Normálna telesná teplota sa pohybuje v rozmedzí 36-37°C. O horúčke hovoríme, keď je telesná teplota vyššia ako 38°C. K príznakom horúčky patrí potenie, chvenie, letargia a ospalosť. Ak ide o vysokú horúčku, prejavuje sa zmätenosťou, podráždenosťou a záchvatmi.

Čo môže zapríčiniť horúčku

Horúčku spôsobujú zmeny, ktorú vyvolajú tvorbu vnútorných pyrogénov. Zmeny, ktoré tento proces vyvolajú môžu byť rôzne – môže ísť o infekciu baktériami alebo vírusmi, imunitnú reakciu, poškodenie tkanív alebo zápalové reakcie v brušnej dutine. Horúčku môžu spôsobiť aj akútne metabolické procesy, niektoré lieky či dehydratácia.

Liečba horúčky

K osvedčeným spôsobom patrí dopĺňanie tekutín, obklady a podávanie liekov. Pacient by mal nosiť ľahké oblečenie a miestnosť, kde sa lieči by sa mala udržiavať chladnejšia.

liecenie horuckyLieky

Na horúčku sa spočiatku odporúčajú antipyretiká a kyselinou acetylsalicylovou – teda aspirín, acylpyrín či anopyrín. Teplotu účinne znižuje aj ibuprofén, ktorý zároveň aj tíši bolesti. Pri tomto lieku treba piť veľké množstvo tekutín. Ak sa ich totiž neprijíma dostatok tak sa liek môže v tele hromadiť. Rozhodne sa nesmú užívať obe spomínané účinné látky súčasne.

Tekutiny

Dôležitý je príjem tekutín, pretože horúčkou sa organizmus dehydruje. Vypiť by ste také množstvo tekutín, kým moč nemá svetle sfarbenie. Okrem vody je vhodné piť ovocné šťavy s vitamínom C, ktorý účinne bojuje s infekciou.

Obklady

Ak teplota stúpne na 39 °C, treba ju začať zrážať vlažnými obkladmi v okolí hrudníka až kým neklesne pod 38,2°C. Voda by mala mať maximálne o tri stupne menej ako je teplota tela. Nesmie byť studená, pretože tá by spôsobila zúženie ciev alebo triašku. Okrem hrudníka sú vhodné obklady aj na čelo, krk alebo spánky. Obklady nepoužívajte na ruky a nohy. Zábal by nemal trvať viac ako 10 minút. Účinné je aj potieranie špongiou.

znizenie teploty horucka

Febrilné kŕče

Pri teplote nad 38°C sa u detí môžu objaviť febrilné kŕče. Obvykle sú následkom prudkého výstupu teploty. Najčastejšie sa objavujú u detí, ktoré sú vo veku od 6. mesiacov do 3 rokov, vyskytnúť sa môžu aj do veku 5 rokov. Väčšinou trvajú len niekoľko sekúnd. Prejavujú sa tak, že dieťa je najskôr napnuté a následne má zášklby svalov buď na celom tele alebo na končatine či tvári.

Pri prejave kŕča môže byť dieťa v bezvedomí, môže mať vyvrátené oči a nereagovať. Rodičia sú v týchto momentoch vyľakaní, no ide o jav, ktorý zvyčajne odznie spontánne. Ak však bezvedomie naďalej pretrváva, je potrebné dieťa dať do stabilizovanej polohy a volať lekársku pomoc.

Pri deťoch sa týmto kŕčom nepripisuje diagnostický význam a vyskytujú sa obyčajne u tých, ktorých súrodenci alebo rodičia sa s nimi tiež stretli. Ak sa však objavia u starších detí alebo u dospelých, môže už ísť o závažný príznak ochorenia mozgu.

Prečítajte si aj: Febrilné kŕče u detí – viete, čo ich spôsobuje?

Kedy vyhľadať pomoc

Teplotu, ktorá vystúpi nad 40°C už považujeme za veľmi nebezpečnú, pretože tá už môže ohroziť mozog aj krvný obeh. Lekára je potrebné vyhľadať ak sa nedarí teplotu znížiť a vyskytujú sa aj ďalšie prejavy napr. prudké bolesti hlavy, stuhnutá šija, modriny na koži, bolesti brucha či ťažkosti s dýchaním.

Osobitnú starostlivosť treba venovať tým, ktorí majú srdcové alebo pľúcne problémy, majú nízku telesnú hmotnosť alebo sú inak oslabení.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS