mlada zena s horuckouVoľne predajné lieky Paralen má doma temer každý. Veď horúčka či bolesť hlavy príde nečakane a prvá pomoc z domácej lekárničky sa veľmi hodí. Viete, kedy a ako správne užívať Paralen?

Paralen na horúčku

Je Paralen potrebný, keď máte zvýšenú teplotu? Účinná látka, ktorú obsahuje liek Paralen, sa nazýva paracetamol.
Keď si doma odmeriate teplotu a teplomer ukáže 37,5 ̊C, odložte Paralen späť do šuplíka.
Táto teplota sa identifikuje ako zvýšená a nejde o horúčku. Telo si s ňou poradí samé s podporou režimových opatrení (veľa tekutín, pokoj na lôžku, oddych).
Ak však teplomer nameria viac ako 38 ̊C, je čas na tabletu Paralenu. Dospelému človeku postačí 1 tableta za 6 hodín alebo si jeho dávkovanie prečítajte v príbalovom letáku.
Užívanie Paralenu by mali s lekárom konzultovať hlavne tí, ktorí majú problémy s pečeňou a upraviť dávkovanie tí, ktorí majú nedostatočnú funkciu obličiek.

kontrola teploty

Paralen na bolesť

Liečivá látka paracetamol sa ľahko kombinuje s inými liekmi a dobre účinkuje aj na bolesť nervového pôvodu - pri bolestiach hlavy, zubov, pri bolestivej menštruácii, pri bolesti hrdla a bolesti pohybového ústrojenstva nezápalového pôvodu. No nie je vhodná na bolesť hlavy pred alebo po preflámovanej noci s požitím väčšieho množstva alkoholu, teda "po opici".
Dôležité je upozornenie, že Paralen nemá protizápalový účinok, a preto pri vybraných bolestiach nemusí zabrať.

Pozor na kombinácie Paralenu

Ako sme uviedli, základným liečivom Paralenu pre deti je paracetamol. Ten je však obsiahnutý v ďalších voľne predajných liekoch a prípravkoch na prechladnutie alebo na zmiernenie príznakov chrípky (horúce nápoje, šumivé tablety).
Maximálna denná dávka paracetamolu pre dospelého človeka sú 4 gramy.
Kým sa pustíte do kombinácie viacerých liečiv s cieľom zatočiť s ochorením čím prv, skontrolujte si (najmä starší ľudia) obsah a zloženie každého z nich, aby ste predišli možným komplikáciám či predávkovaniu.

Paralen a stop zvieratám

Vedeli ste, že paracetamol je zakázaný pre mačky a pre psíkov len podľa odporúčania veterinára? Dávajte si teda pozor na dostupnosť týchto liekov u vás doma.
Aj keď je Paralen prvou pomocou na horúčku a bolesť v domácej lekárničke, určite rešpektujte jeho odporúčané denné dávkovanie aj inštrukcie o dlhodobom používaní. Predsa len je to liek, nie cukríky - aj keď ho žalúdok dobre znáša.

Reklamný článok

 

ZDIEĽAJTE NÁS