peta svabikova rozhovor rosaceaPetra už takmer 8 rokov rieši rosaceu a chce, aby sa o tejto téme viac hovorilo. S rosaceou  sa dá popasovať. Prečítajte si zaujímavý rozhovor s Petrou Švábikovou, ktorá vie o ochorení svoje.

Prečo si sa rozhodla ísť takto s kožou na trh?

Bolo to neplánované. Rosaceu riešim už takmer 8 rokov a predtým ďalšie 4 roky som riešila dcérin atopický ekzém. Obe sme mali dosť ťažké formy, takže sme zmenili od základov našu životosprávu.

Tieto problémy a s nimi súvisiace zmeny tak zasiahli do rôznych oblastí života, že u mňa prirodzene prišla potreba zdieľať svoje skúsenosti. Najskôr som cítila potrebu napísať svetu, prečo mám stále červenú tvár - asi som si myslela, že bude menej tých pohľadov, ktoré mi robili zle. Ale na moje prekvapenie sa stalo niečo iné. A to bol môj pohľad - na problém, na seba a na okolie. Zdieľanie svojho príbehu a súdržnosť ľudí s rovnakými problémami majú zázračné účinky. Pomáhame si navzájom a už dnes je z toho pekná banda príjemných empatických ľudí.

peta svabikova rozhovorEšte by som rada spomenula jednu vec: ako každý človek, veľa som hľadala na internete. Lekári vám dajú liečbu, ale s celkovým režimom, ktorý je veľmi náročný si musíte poradiť sám. Na internete som našla veľa informácií, ktoré faktory dokážu stav pleti s rosaceou veľmi zhoršiť. Nenašla som žiaden zdroj, kde by sa pojednávalo o probléme celkovo. Pretože to nie je len o kozmetike. A v druhom rade je tu téma Skinpositivity - okolo kožných ochorení je v spoločnosti veľká hanba. Ľudia sa hanbia ukazovať, hanbia sa hovoriť o probléme - cítia sa menejcenní - v zamestnaní, vo vzťahoch, v živote celkovo. Deti, dospelí to majú rovnako. Dcéra mi častokrát plakávala prečo nemôže mať hladkú kožu ako jej kamarátky.

Chcem, aby sa o tejto téme aj na Slovensku začalo atraktívnym spôsobom písať, hovoriť, zdieľať. Potom sa budeme cítiť menej divne. A nejde tu prosím o to, aby nás niekto ľutoval - my si poradíme. Ale o to, aby pacienti s kožnými ochoreniami neporovnávali s ľuďmi so zdravou pleťou. 

Od kedy si to začala vnímať ako problém? Ako sa to začalo prejavovať?

Práve to bol môj problém. Keby som začala už ten prvý fliačik riešiť u dermatológa a nečakala. Veď to prejde, veď som tehotná, veď hormóny… až keď som sa vrátila z pôrodnice a pediatrička mojej dcéry mi povedala, že nie - takto to nemá byť, nech to okamžite riešim... začala som.

Peta svabikova rozsacea

Avšak prejavy rosacei sú veľmi rôzne a stále veľa dermatológov dlho určuje diagnózu. U mňa to bola najskôr nesprávna liečba, ktorá mi stav zhoršila. Ku kožným problémom sa pripojili aj iné zdravotné problémy a začal sa kolotoč návštevy špecialistov.

Kedy si sa dozvedela, aká je tvoja diagnóza?

Kompletnú a správnu diagnózu som sa dozvedela až po 1,5 roku od prvého problému. Kompletnú a správnu diagnózu som dostala u MUDr. Frličkovej zo Žiliny. Vtedy som sa dozvedela, že sa nejedná iba o starostlivosť o pleť, ale o zmenu životosprávy.

Dostala som liečbu a ostatné už bolo na mne. Vôbec som však nevedela, čo všetko bude treba upraviť. Hľadala som na internete, v knihách, na zahraničných weboch. Odborných článkov je stále málo a poväčšine opakujú stále to isté a to pri režime nepostačuje.

Čo je rosacea? 

Rosacea je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, ale vhodnou liečbou u dermatológa a dermatokozmetikou či zmenou životosprávy, dokážete s ňou žiť v pokoji.

Postihuje poväčšine oblasť tváre a má rôzne prejavy - začervenanie, papuly, pustuly, prejavuje sa aj ako očná rosacea. Je s ňou spojená celkovo narušená kožná bariéra. Toľko iba v skratke.

Môžeme si toto ochorenie zamieňať s niečím iným, podobným?

Áno, často sa zamieňa či u nás pacientov, alebo aj veľa lekárov ju najskôr diagnostikuje inak. Často mi ľudia píšu, že až keď vymenili dermatológa, dostali túto diagnózu. Ale popravde, keď vidím tie rôzne prejavy na fotkách - tak je to veľmi náročné. Rosacea má veľa podôb.

Po čom sa ti pleť zhorší. Čo nepriaznivo pôsobí na stav pleti?

A toto je práve kameň úrazu. Je veľmi široká škála provokačných faktorov a človek si musí odsledovať tie svoje. Napríklad: slnko, horúci vzduch, mráz, vietor, vlhkosť, sauna, fyzická záťaž, niektoré športové aktivity, fénovanie, varenie, žehlenie, glutén, cukor, víno, asi u každého je to pivo, kvasené fermentované potraviny, potraviny s obsahom histamínu - tu je toho veľmi veľa, pálivé, korenené jedlo, menštruačný cyklus, stres, nedostatok spánku… určite som nevymenovala všetky.

peta svabikova rozhovor2

Predpokladám, že si vyskúšala všetko možné. Čo odporúčaš - aký postup majú zvoliť, ak majú čitateľky pocit, že sa potýkajú s niečim podobným?

Rosacea je prehnaná zápalová reakcia na minimálne podnety. Moja cesta už dnes je práve vo zvyšovaní odolnosti, zlepšovaní imunity. V kozmetike sa snažím stiahnuť zápalový prejav a posilovať kožnú bariéru, v strave sa snažím jesť potraviny, ktoré ma nedráždia, avšak jedálniček mať pestrý a vyvážený inými potravinami. Čo sa týka poveternostných podmienok - tu je to ťažké: keď je mráz, tak som zabalená, že mi len oči vidieť, keďže mám malé deti a sme často vonku - toto neviem až tak ovplyvniť - ale keď idem von, tak si dávam určité produkty, ktoré mi pleť viac ochránia.

peta svabikova rozhovor3

A dôležitá je psychická pohoda – za významný míľnik považujem zbaviť túto chorobu dominancie nad našim životom. Keď sa človek dostane do kolotoča provokačných faktorov a dostáva pomyselné facky z každej strany - nádej, pokoj a nadhľad je tá správna cesta. Preto si spolu veľmi pomáhame. Pozerať sa na náš problém s nadhľadom a tí, čo už sú v pokojnej fáze pomáhajú tým, čo sú na začiatku a zmietajú sa v hurikáne provokačných faktorov.

Táto téma je tak obsiahla, že by som radšej odporúčala, aby si ľudia pozreli náš nový web s názvom skozounatrh.sk. Každý deň pridávame nové a nové články, príbehy ľudí s rosaceou a overené tipy kozmetiky. Keď mi niekto napíše a prosí o radu, čo s katastrofálnym stavom pleti a je už po liečbe dermatológa... neviem čo napísať skôr - prioritne stále smerujem ľudí k dermatológovi, aj keby ho mali zmeniť. Potom po konzultácii so svojim obvodným lekárom navštíviť špecialistu, hlavne gastro a alergológiu, reumatológiu. Ideálne je, keď s vami celým procesom hľadania prejde váš obvodný lekár a pozerá na problém komplexne. Celý môj príbeh nájdete na webe skozounatrh.sk.

autor: redakcia
foto: Petra Švábiková

Môže vás zaujímať:

ZDIEĽAJTE NÁS