recyklacia Recyklácia je problémom každého, komu záleží na zdravej životospráve ľudí. Už žiaci na základných školách sa zaoberajú touto problematikou a hľadajú riešenia, rôzne formy recyklácie. Každému je jasné a zrejmé, že vytvorený odpad vplýva na naše zdravie.

Nakoľko sa odpadom znečistia vody, zlikvidovaním odpadu ovzdušie a preto by bolo nevyhnutné, aby táto problematika zaujímala každého jedného človeka. A každý by sa aspoň trošku snažil, aby v okolí svojho domu či bytu nevytvoril zbytočný odpad a aby použil staré, použité veci na nové účely.

Recyklácia vecí sa stala novým fenoménom doby. Recyklujeme všetko možné, od papiera, fliaš, plechoviek cez drevené debničky, palety, použité lyže, textil, plasty. Recyklácia neznamená len separovaný zber, ako si mnohokrát myslíme. Recyklácia je aj vdýchnutie nového účelu, nového života, starým veciam.


Typickým príkladom sú palety. Svetom sa rozpútala doslova paletománia. Palety používame na výrobu vonkajšieho nábytku, na výrobu postelí, poličiek, obkladov. Palety majú našim interiérom dodať punc ekologickosti a trvalej udržateľnosti rozvoja.
Použité drevené debničky meníme na konferenčné stolíky, alebo skladovacie priestory na hračky a staré lyže nám slúžia ako vešiaky v chodbách, či obklady interiérov. Dodávajú bytom individuálny štýl a industriálny nádych. A my sa hneď cítime lepšie, že sme urobili niečo pre planétu a pre budúcnosť našich detí. A to ešte s vkusom a štýlom.


Ak sa chcete pustiť do recyklácie použitých vecí, neobmedzujte sa len na palety, skúste sa poobzerať po starých dverách z rekonštruovaných starých domov. Bývajú drevené a pekne zdobené. Pri troche šikovnosti sa dajú prebrúsiť a prelakovať.
Že vám nesedí rozmer? Nikto nepovedal, že ich musíte použiť opäť ako dvere. Dá sa z nich vyrobiť štýlový jedálenský stôl, alebo perfektné čelo postele.
Staré vyradené okná môžte využiť pre malý skleník kde si vypestujete vlastnú zdravšiu zeleninu. Že nemáte rodinný dom? Nevadí. Čo takto sceliť obyvateľov vášho domu a založiť si malú komunitnú záhradu? A tam by sa malý skleník určite využil. Použité staré tehly využijete na spevnenie chodníka v záhrade. Ak získate staré drevo po rekonštrukcii strechy, možností využitia je nepreberné množstvo. Stačí si pre inšpiráciu zájsť na internet. Od pergol a altánkov po masívne stoly a lavice. Z kompótových pohárov vyrobte štýlové svietniky a vaša záhrada sa stane skutočnou oázou pre oddych a relax.

chairs 993853 1280 zahrada

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame