psoriaza ochorenieAutoimúnne ochorenie, ktoré zatiaľ nevieme úplne vyliečiť. Psoriáza je chronické kožné ochorenie, ktoré môže ovplyvniť aj bežné činnosti.

Toto chronické ochorenie kože sa prejavuje výskytom hrboľatých červených škvŕn, ktoré bývajú pokryté bielymi šupinami. Najčastejšie sa vyskytujú na lakťoch, kolenách, chodidlách a niekedy aj na nechtoch a vlasových častiach kože. Výskyt však môže byť aj na iných častiach tela.

Psoriáza sa zvyčajne objaví na začiatku dospelosti. Jej priebeh býva rôzny v tom, že sa príznaky môžu stratiť a znovu objaviť v neskorších rokoch. U tých, ktorí psoriáza trápi sa niekedy rozvinie psoriatická artritída, pri ktorej sú postihnuté kĺby a bolesti, ktoré to vyvoláva môžu z veľkej časti zabrániť vykonávaniu bežných činností.

Psoriázu zaraďujeme medzi autoimunné ochorenia. Úplné vyliečenie zatiaľ možné nie je, no liečba dostupná je. Moderné spôsoby liečenia umožňujú, že sa psoriáza dá udržiavať, pacienti dokonca môžu byť aj dlhodobo bez prejavov.

Typy psoriázy

Typy sa rozlišujú podľa závažnosti, vzhľadu a miesta postihnutia. Najčastejšie sa vyskytuje plaková psoriáza, ktorú poznáme ako červené šupinaté plaky. Existuje aj kvapková psoriáza – prejavuje sa malými vriedkami s tvarom vodných kvapiek. Nechtová psoriáza zase spôsobuje, že nechty vyzerajú ako keby boli popraskané.

psoriaza liecenie


Ako sa prejavuje?

Obyčajne sa na tele vyskytnú škvrny, ktoré majú ružovočervenú farbu. Na ich povrchu bývajú suché a odlupujúce sa šupiny. Škvrny neraz svrbia, bolia, niekedy môžu aj popraskať a krvácať. V niektorých prípadoch môžu škvrny pokrývať väčšiu časť tela, a to vtedy ak sa zlúčia do väčších plôch.

Prejav psoriázy je výsledkom rýchleho vytvárania kožných buniek. Tie sa obyčajne vymieňajú každých 10-30 dní, no v tomto prípade ide o výmenu už o každé 3-4 dni. Šupiny potom vznikajú ako dôsledok nahromadenia starých buniek nahradených novými bunkami.


Presná príčina nie je známa

Presnú príčinu zatiaľ nevieme. Podľa odborníkov môže ísť o kombináciu faktorov. Nimi môžu byť:

  • infekcie
  • hormonálne zmeny
  • zápalové kožné ochorenia
  • stres
  • nevhodná životospráva
  • lieky – napr. lieky na tlak, na zápaly, bolesti…


Čo pomáha pri psoriáze?

Koža sa dá ošetrovať viacerými spôsobmi. Spektrum metód je široké, no každá bude u rôznych pacientov pôsobiť inak.

Liečenie rozdeľujeme štyri druhy. Na lokálne ošetrenie sa používajú hydratačné a premasťujúce krémy a masti, balzamy, oleje gély alebo tinktúry. Ďalšou možnosťou je fototerapia, teda liečba ultrafialovým svetlom. Tretím druhom je systémová liečba formou liekov alebo injekcií, ktoré už pôsobia na celý organizmus. Posledným druhom je biologická liečba, ktorá sa týka len chorej časti organizmu. Využíva sa vtedy keď predchádzajúce metódy nepriniesli dostatočne dobré výsledky. Tento typ liečba sa vykonáva v špecializovaných centrách.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS