tvar - staranie sa o pleťRozšírené cievky, odborne nazývané aj kuperóza, vznikajú ako dôsledok straty elasticity ciev. Rozšírené cievky sa na pleti objavujú najčastejšie okolo tridsiateho roku života. Objavujú sa u žien ale trápia i u mužov.

Zo začiatku sa objavujú zvyčajne okolo koreňa nosa, či na lícach. Môžu sa však objaviť v oblasti celej tváre.

Rozšírené cievky na tvári môžu mať rôzne príčiny. Viditeľné začervenané žilky na tvári často ľudia považujú za prasknuté, ale nie je to tak. Tieto cievky majú z rôznych príčin zhoršenú pružnosť a nedokážu sa tak dobre sťahovať a rozťahovať. Sťahovaním a rozťahovaním reagujú na vonkajšie podnety. Takto sa prirodzene vyrovnávajú so zmenami teploty.

Rosacea - Červené žilky

Pri vzniku rozšírených žiliek zohráva svoju rolu aj genetická predispozícia. Niektorý si ju privodia nesprávnym ošetrovaním pleti, extrémnymi vplyvmi na plať, prudké zmeny tepla, dlhodobé pôsobenie mrazu, nadmerné slnenie či ochorenia najmä rosacey. Rozšírené cievky môžu vyvolať, resp. zhoršiť dokonca aj štipľavé či korenisté jedlá.
Rozšírené cievky sú viac-menej estetická záležitosť. Pokiaľ sa k tomu pridá aj pálenie, svrbenie či štípanie, je to problém, s ktorým je potrebné zájsť určite k odborníkovi.

Ak je to len kozmetický problém, je možné nechať si ich odstrániť laserom, prípadne sa môže použiť ošetrenie pomocou intenzívneho pulzného svetla. Nezabúdajte, že po ošetrení nie dobré vystavovať tvár slnečným lúčom.
Existuje aj terapia na spevnenie ciev, či špeciálna kozmetika. Zvoľte mastnejší výrobok určený na posilnenie stien krehkých kapilár a nezabúdajte na krém s UV filtrom. Prírodný balzám Psorisoft je určený na rosaceu (ružienku) a kuperózu a pre psoriatickú (lupienka) starostlivosť o pokožku.

acne rosacea zilky

Čo robiť (nerobiť) keď sa objavia rozšírené žilky

  • Vyhnite sa nadmernému slneniu.
  • Používajte krémy aj mejkapy s ochranným faktorom. Citlivá pleť si pýta naozaj kvalitný hydratačný krém.
  • Nefajčíte, obmedzte alkohol. Pri alkohole sa cievy ešte viac rozširujú.
  • Vyhýbajte sa ostrým a korenistým jedlám a dbajte na pitný režim.
  • Do svojej stravy zaraďte viac surovej zeleniny.
  • Nevhodné sú i horúce nápoje ako káva a čaj. Nechajte si ich troška vychladnúť, kým ju začnete piť.
  • Prechody zo zimy do tepla. Pri tomto probléme je horší prechod zo zimy do tepla ako naopak. Keď prídete z mrazivého prostredia, určite si nesadnite k zdroju tepla napr. ku krbu.
  • Neodporúča sa pobyt v klasickej fínskej saune, skúste skôr infra-saunu.
  • Nie je vhodné ani naparovanie tváre či horúci kúpeľ.
  • Prejavy zhoršuje i stres.

Prečítajte si: Rosacea - Petra radí, ako toto ochorenie identifikovať včas (rozhovor)

 Zdroj foto: Pixabay.com / Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

ZDIEĽAJTE NÁS