bolest podbruskaKvasinková infekcia alebo vaginálna mykóza je druhou najčastejšou príčinou podráždenia pošvy. Častejšie spôsobuje problémy ženám, ale to nevylučuje fakt, že občas problémy môžu mať aj muži.

Pôvodcom je najčastejšie kvasinka candida albicans, lepšie povedané jej premnoženie. Je to mikroorganizmus, ktorý sa bežne nachádza v ľudskom tele a pokiaľ sa nachádza v pošve prirodzené kyslé prostredie, tak nespôsobuje žiadne problémy.
K svojmu životu táto kvasinka potrebuje vlhko, teplo a dostatok cukru. Jej premnoženie spôsobuje zmenu vaginálneho prostredia, taktiež dlhodobé užívanie antikoncepčných tabliet, či antibiotická liečba sú spúšťačom tejto infekcie. Zvýšený príjem cukrov v podobe sladkostí, ovocia alebo ovocných štiav tento stav len zhoršuje. Z uvedeného vyplýva, že kvasinková infekcia sa neprenáša len pohlavným stykom, ale môže vzniknúť aj bez pohlavného styku. Pohlavný styk však tento stav ešte viac zhoršuje a problémy sa potom môžu vyskytnúť u oboch partnerov. Aj po absolvovaní cielenej liečby sa často problémy opakujú. Niekedy je problém zbaviť sa tohto neduhu. 

V niektorých obdobiach ste náchylnejší na kvasinkovú infekciu:

  • v tehotenstve
  • pri užívaní antibiotík
  • ak trpíte cukrovkou
  • pri užívaní antikoncepčných tabletiek
  • HIV pozitívny ľudia
  • oslabená imunita

Diagnostika

Typickým prejavom mykotickej infekcie je nepríjemné a neutíchajúce svrbenie v oblasti pohlavných orgánov, pálenie a tvarohový, biely výtok. Pošva vykazuje všetky známky zápalu.
Pri podozrení na kvasinkovú infekciu alebo pri výskyte pošvového výtoku je vždy lepšie čo najskôr navštíviť gynekológa, ktorý môže diagnostikovať infekciu na základe fyziologického vyšetrenia

Stanovenie diagnózy pri tejto mykóze nie je problematické. Keďže kvasinková infekcia má typický tvarohovo biely výtok, už pohľadom lekár vie stanoviť o aký druh infekcie sa jedná. Pri potvrdení premnoženia candidy albicans sa najčastejšie používajú rôzne mastičky tzv. antimykotiká, najčastejšie sa používajú rôzne vaginálne čapíky, ktoré majú antimykotický účinok. Obvykle liečba partnera nie je nutná, ale pri opakujúcich mykotických zápaloch pošvy je vhodné preliečiť aj muža. Odporúča sa doplniť stravu o vitamíny na posilnenie imunity, detox. Pri opakovaných problémoch sú veľmi dobré skúsenosti sú napríklad zo zelenými potravinami.

Vhodná je pri liečbe mykózy sexuálna zdržanlivosť.

Môže vás zaujímať: Mýty vs. pravda o kvasinkovej infekcii

-r-
Foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS