zubarHovorí sa im aj tretie stoličky alebo, ak chcete, zuby múdrosti a dokážu rásť milimeter po milimetri celé roky. Sú posledným, ôsmym zubom v zubnom oblúku a s našou inteligenciou nemajú naozaj nič spoločné.

 

Ich ľudové pomenovanie súvisí s vekom, kedy sa prerezávajú. Keďže mávajú atypický tvar a ich korene sú pomerne dosť zahnuté, dokážu nás postaviť do pozoru.

Ako to bolo v minulosti?

U našich predkov mali osmičky alebo teda zuby múdrosti dôležitú funkciu. Súviselo to s konzumovaním tvrdých potravín ako napríklad surové mäso. Tretie stoličky výrazne uľahčovali žuvanie. Navyše, čeľusť našich predkov bola väčšia, ako máme dnes, takže zuby múdrosti sa do úst ľahko zmestili. Postupom času a vývojom civilizácie, keď ľudia začali jesť varené jedlá, ktoré sú na požutie ľahšie, sa začala meniť aj stavba čeľustných kostí. Čeľusť sa jednoducho zmenšila. V dôsledku týchto zmien začali zuby múdrosti miznúť, pretože prestali plniť svoju funkciu. V súčasnosti je stavba ľudských lebečných kostí taká, že osmičky často nemajú v ústach miesto, môžu rásť v nevhodnom uhle (malpozícia) a vrastajú do druhej stoličky (impakt).

Zuby múdrosti dnes

Aby sa predišlo zbytočným nervom spojeným s osmičkami, stojí za to poznať niektoré fakty. Stáva sa, že osmičky nenarastú vôbec alebo nevyjdú všetky. Netreba sa obávať, je to bežný jav. „Prečo sa niektorým ľuďom prerežú všetky štyri a iným nie? Je to o genetike a súvisiacom dostatku/nedostatku miesta na prerezanie a o polohe zuba. Počet prerezaných osmičiek varíruje od nula po štyri. Z toho môže byť indikovaná žiadna alebo všetky štyri osmičky na extrakciu,“ hovorí MUDr. Ľuboš Ždiňák, stomatológ, zubná klinika Dr. Martin. Zuby múdrosti sú špecifické a v ústnej dutine dospelého človeka sa prerezávajú oneskorene alebo vôbec. „Celá problematika oneskoreného prerezávania zubov múdrosti tkvie v tom, že aj zárodky zubov múdrosti (osmičiek) sa zakladajú až ako posledné zuby stálej dentície. Všetko je to opäť riadené geneticky - od založenia zuba cez jeho veľkosť až po veľkosť sánky a čeľuste. Všeobecne sa osmičky zvyknú prerezávať od 18 až do 30 roku života, ojedinele neskôr,“ dopĺňa stomatológ MUDr. Ľuboš Ždiňák, zubná klinika Dr. Martin.

Prečítajte si aj: Starajte sa o svoje zuby, ďasná a ústnu mikroflóru!

Trhať alebo netrhať?

Ak nám vyšli zuby múdrosti, sú zdravé, správne vyvinuté na správnych miestach v oblúku, neškodia iným zubom a sme schopní postarať sa o ich hygienu, nie je potrebné odstraňovať ich. Je však dôležité myslieť na to, že vzhľadom na svoju polohu a skutočnosť, že často priliehajú k sedmičkám, sú osmičky oveľa náchylnejšie na rast zubného kazu. Zdravé osmičky potrebujú pravidelnú kontrolu u stomatológa, nie zriedkavejšie ako 1x za pol roka. V prípade potreby ich zubár dokáže očistiť od kameňa, prípadne doplniť fluorizáciu. Správne a pravidelné čistenie je najlepšia prevencia, ako si zaistiť čo najdlhšiu životnosť osmičiek. Zanedbanie liečby zubov múdrosti je jedným z najčastejších príčin rozvoja zápalového procesu u mladých ľudí. „Všetky stavy spojené so zlou polohou, prítomným kazovým ložiskom alebo zápalom je nutné vytrhnúť. Ale pozor, pri normálne zaradených a prerezaných osmičkách sa extrakcia neindikuje. Prečo teda koluje mýtus o nevyhnutnosti trhania všetkých osmičiek? Možno pre častejšie sa vyskytujúce komplikované stavy,“ upozorňuje MUDr. Ľuboš Ždiňák, zubná klinika Dr. Martin.

zubar2


Predbehnite čas

Osmičky sa prerezávajú až v dospelom veku a sú to zuby, ktoré spôsobujú pomerne veľa problémov. Aké sú ich najväčšie nástrahy? „Pacient sa zvykne sťažovať už na bolestivé prerezávanie osmičiek. Časté komplikácie sú: prítomný zápal okolo zuba zistiteľný len na OPG, kazové ložisko prítomné na sedmičke zapríčinené prítomnosťou osmičky. Všeobecne sa počas prerezávania môže objaviť: sťažené otváranie úst, mierny opuch, zvýšenie teploty, bolesť tlakového charakteru, zväčšené regionálne lymfatické uzliny,“ dáva do pozornosti MUDr. Ľuboš Ždiňák, stomatológ, zubná klinika Dr. Martin. Čo sa bude diať s vašimi osmičkami a či vás do budúcna potrápia, môže stomatológ zistiť už skôr. Počas preventívnej prehliadky urobí röntgenový snímok čeľuste a ten ukáže, ako sa zuby vyvíjajú, ako sú uložené a či majú miesto na prerezanie.
Horné vs. dolné osmičky
Poloha osmičiek spôsobuje, že sa k nim horšie dostane zubná kefka a aj keď sa snažíte, hygiena týchto zubovhygiena týchto zubov jednoducho nemusí postačovať. Neodstránené zvyšky potravy fungujú na všetkých zuboch rovnako. Sú ideálnymi podmienkami na tvorbu zubného kazu, pri osmičkách to platí dvojnásobne. Zaujímavé je, že horné osmičky sa akosi lepšie vedia zaradiť medzi ostatné zuby. Ak dochádza predsa len k nejakým problémom, tak vytrhnutie je rýchle a rana sa dokáže lepšie zahojiť.
Dolné zuby všeobecne a zuby múdrosti zvlášť môžu spôsobiť väčšie starosti, pretože je okolo nich masívnejšia kosť a vyššia a tuhšia sliznica. Zároveň bývajú uložené v rôznych polohách. Ak sa teda musí pristúpiť k chirurgickej extrakcii, následný defekt v kosti môže byť väčší. V mieste dolných osmičiek sa upínajú aj žuvacie svaly, ktoré sa môžu týmto zásahom poškodiť.

Päť bodov na správnu rekonvalescenciu po vytrhnutí:

1. Najlepšie je nechať ranu v pokoji a snažiť sa nevytvárať podtlak v ústach. Bolestivé miesto môžeme chladiť, nikdy neprikladáme teplo.
2. V noci je lepšie spať na vyššom vankúši.
3. Na utíšenie bolesti je možné použiť analgetiká, ústa je dobré vypláchnuť ústnou vodou s obsahom chlórhexidínu.
4. Neodporúča sa piť alkohol a fajčiť, pretože alkohol podporuje krvácanie a tabakový dym hojeniu rany nepomáha.
5. Tri až štyri dni sa treba vyhýbať športu.

 

ZDIEĽAJTE NÁS