zuby fazety 001Estetické zubné zákroky sú v móde. Fazety sú riešením na mnohé nedokonalosti chrupu, poradia si s medzierkou medzi zubami, drobnými defektmi či prejavmi starnutia zubov. Môžeme ich mať na zuboch pomerne rýchlo. Kedy po nich siahnuť a sú naozaj najvhodnejším riešením?

Fazety pomáhajú opticky skorigovať mnohé nedokonalosti chrupu

Keramické alebo kompozitné fazety pomáhajú opticky skorigovať zakrivené predné zuby, zamaskovať drobné odštiepenia zo zubov, to, že sú zuby oslabené vekom alebo v dôsledku užívania niektorých liekov fľakaté a nepekné.
Zubné fazety sú tenké (0,3 až 0,5 mm), ale pevné „škrupinky“, ktoré sa špeciálnym spôsobom lepia na prednú časť zubov tak, aby úsmev pôsobil jednoliato, súmerne a bol prirodzene biely.

„V týchto prípadoch sú určite odpoveďou fazety, ktorými dokážeme korigovať estetickú aj funkčnú stránku zuba,“ reaguje stomatologička MDDr. Romina Tvrdoňová zo zubnej kliniky Dr. Martin.
Ide o najmenej invazívnu cestu k dokonalému úsmevu, no aby sa mohla realizovať, treba splniť niekoľko podmienok.

zuby fazety 002

Na dosiahnutie krásneho úsmevu stačia tri návštevy u zubára

Na prvej posúdi, či fazety skutočne pomôžu, a odporučí materiál, z ktorého majú byť vyrobené. „Kompozitné dokáže zhotoviť stomatológ v ambulancii, keramické vyrába zubný technik, čo trvá dlhšie,“ vysvetľuje R. Tvrdoňová. Lekár tiež poradí, či je nutné aplikovať fazety na všetky predné zuby. Niekedy totiž stačí na skorigovanie problému len jedna alebo dve fazety.

„Pri rozsiahlejších prácach sa zhotovuje tzv. mock-up. Ide o predbežnú vizualizáciu finálnych faziet pomocou dočasného materiálu. S pacientom si odsúhlasíme tvar, postavenie a prípadne farbu faziet.“
Na druhej návšteve po zavedení lokálnej anestézie stomatológ pripraví povrch zubov na aplikáciu faziet. To znamená, že ich jemne zbrúsi. „Keďže fazety sú tenké, nie je potrebné také zásadné zbrúsenie skloviny ako napríklad pri korunkách,“ pokračuje stomatologička z kliniky Dr. Martin. Kým budú hotové finálne fazety, na zuby sa nalepí dočasná náhrada.

Na poslednej, tretej návšteve ambulancie sa opäť v lokálnej anestézii nalepia na zuby na mieru vyrobené fazety. Adhezívna technika, ktorou sa fazety na zuby fixujú, je pri správnom prevedení zárukou pevnej väzby medzi zubom a fazetou. Takže sa nestane, že by sa fazeta zo zuba uvoľnila.

Biele zuby vďaka fazetám!

Kedy stačí zuby vybieliť a kedy sa rozhodnúť pre fazety? V prvom rade je tu fakt, že kvalitné keramické fazety zostanú krásne biele roky. „Fazety vydržia na zuboch pri správnej starostlivosti aj desať. Ich špeciálna povrchová úprava zabraňuje tomu, aby sa na nich robili fľaky od nápojov alebo jedál,“ vysvetľuje stomatologička. „Veľkou výhodou faziet je aj to, že môžu pomôcť zmeniť nepeknú farbu zubov spôsobenú napríklad fajčením. Určite však nenahrádzajú dentálnu hygienu ani bielenie zubov,“ dodáva MDDr. Romina Tvrdoňová.

Krásne biele zuby môžeme teda dosiahnuť kombináciou niekoľkých faziet na najviac viditeľných, najčastejšie predných zuboch a bielením ostatného chrupu.

zuby fazety 003

S čím si fazety neporadia?

Vďaka fazetám sa dnes dajú vyriešiť estetické nedokonalosti zubov, ktoré súvisia s ich drobným odlomením alebo ulomením, prípadne s nedokonalými alebo veľmi početnými frontálnymi výplňami, ktoré nám vedia pokaziť estetiku úsmevu.

zuby fazety 004Fazeta sa spája s predným povrchom zuba. Nedokáže pomôcť v prípade, ak treba prekryť veľkú časť zuba, ktorý bol úrazom alebo inak poškodený z inej ako len vonkajšej strany. „Kým fazeta sa aplikuje iba na vonkajšiu časť zuba, takzvaná korunka sa lepí na celý zub, na všetky jeho strany. Dnešná stomatológia, vďaka adhezívnej technike lepenia, ponúka možnosť tvorenia rôznych „polokoruniek“ či „trištvrťových“ koruniek. Pred jej nasadením je potrebné zub zbrúsiť vždy viac než pred aplikáciou fazety,“ upozorňuje stomatologička z kliniky Dr. Martin.

Fazetou sa taktiež nedá nahradiť zub, ktorý úplne chýba. Tento problém sa rieši iba implantátom – umelou zubnou náhradou.

Naozaj fazety skorigujú krivé zuby?

Asi vás nepotešíme, ale veľké medzery medzi zubami, ich prekrývanie alebo zakrivenie nie je možné vždy korigovať iba fazetami.
„Je to problém estetický, ale aj funkčný, keďže často treba skorigovať zhryz, čo si vyžaduje ortodontickú liečbu,“ vysvetľuje ortodontistka MDDr. Anastasia Sidiroupolou zo spoločnosti Starlynr, ktorá vyrába neviditeľné zubné strojčeky.

Tá je dnes omnoho efektívnejšia a kratšia ako v minulosti. Neviditeľné zubné strojčeky vyrovnajú zuby za niekoľko mesiacov, nosia sa pohodlne a ľahko sa udržiavajú čisté. „V prípade liečby krivých zubov odporúčam obrátiť sa najprv na odborníka ortodontistu. Až keď sa zuboradie podarí upraviť vhodným strojčekom a po následnej udržiavacej liečbe, ktorá je rovnako dôležitá ako samotná korekčná liečba, sa v prípade potreby môžu na zuby aplikovať fazety,“ dodáva ortodontistka zo Starlynr.

Najčastejšie dôvody, prečo sa rozhodnúť pre fazety

  • Zmena dĺžky, farby, tvaru a veľkosti zubov
  • Oprava prasknutých alebo zlomených zubov
  • Odstránenie bielych škvŕn/pruhov na zuboch (zvyčajne spôsobené nadmerným používaním fluoridu)
  • Zakrytie škvŕn a zafarbených zubov (od tmavých potravín, niektorých liekov, prirodzeného starnutia atď.)


Kedy sa fazety neodporúčajú?

  • Výrazne krivé zuby
  • Väčšie medzery medzi zubami
  • Bruxizmus – škrípanie zubami
  • Veľmi poškodené zuby
  • Pri demineralizácii zubov
  • Opuch a zápal ďasien (paradontitída)

Reklamný článok
foto: www.istockphoto.com

ZDIEĽAJTE NÁS