doctor-1015624 1920Možno sa to ani nezdá, ale domácnosť je miestom, kde sa stáva najviac úrazov a nehôd. Niekedy sa jedná len o malé oškretie, popálenie či porezanie sa, pošmyknutie či pád, alebo náhle tráviace ťažkosti, teplota a už je potrebné rýchle ošetrenie.


Nedá sa spoliehať na to, že sa nám nikdy nič nestane a to je hlavný dôvod, prečo mať doma lekárničku vždy po ruke a v prípade nutnosti v nej nájsť všetko potrebné na ošetrenie hoci len do doby, pokiaľ dorazí odborná lekárska pomoc.

Domáca lekárnička je zvyčajne skrinka alebo kufrík v ktorých sa skladujú zdravotnícke potreby k akútnemu použitiu. Preto by mala byť vždy dobre zásobená a umiestnená na takom mieste, aby nemali k nej prístup maloleté deti. Väčšina prípravkov, ktoré sa lekárničke majú nachádzať je potrebné chrániť pred vlhkosťou a veľkými teplotnými výkyvmi, preto by nemala byť umiestnená v kuchyni ale ani v kúpeľni.

 

Čo by mala lekárnička obsahovať?

V každej domácej lekárničke by sa mali nachádzať pomôcky na ošetrenie a dezinfekciu rôznych drobných poranení a raniek, na zastavenie krvácania a lieky pri akútnom zhoršení zdravotného stavu niektorého člena rodiny (chrípka, teplota, nachladnutie, kašeľ, bolesť hlavy, zubov...).

K jej štandardnej výbave patrí

zasah pohara

pinzeta, nožničky, spínací špendlík (zicherka), náplasti rôznych veľkostí, sterilné klasické ale i elastické obväzy rôznych veľkostí, gáza, gumové škrtidlo, roztok na dezinfekciu kože, prípravok na čistenie drobných poranení a odrenín.

V žiadnej dobrej lekárničke by nemal chýbať ani teplomer či už digitálny alebo ortuťový uložený v originálnom puzdre, ďalej sú to voľno predajné lieky na znižovanie teploty, lieky proti bolesti, taktiež živočíšne uhlie alebo iné lieky na črevné a zažívacie problémy, kloktadlo, kvapky alebo sirup proti kašľu, kvapky alebo sprej proti nádche, prípravok na vypláchnutie očí a tiež kvapky do očí, ktoré sa aplikujú pri ich začervenaní a treba mať po ruke aj tekutý púder alebo gél pri poštípaní hmyzom.

Vyššie spomínané sú len tie najzákladnejšie prvky výbavy každej lekárničky. Každý z vás si ju môže ešte doplniť a upraviť podľa vlastných potrieb napríklad aj o lieky, ktoré bežne užíva, ktoré nemusia byť uskladnené v chladničke ap.

 

O lekárničku sa treba starať

- Obsah pravidelne kontrolujte a dopĺňajte.

- Nezabúdajte sledovať exspiráciu jednotlivých výrobkov.

- Lieky uschovávajte (odkladajte) vždy v originálnych baleniach.

- Vhodné je do lekárničky priložiť (nalepiť) aj telefónne čísla lekárov a špecialistov, ktorí ošetrujú členov rodiny, prípade nutnosti tieto kontaktné čísla máte stále "po ruke".

 Domáca lekárnička má a bude mať svoje miesto v každej dobrej domácnosti.

 

Wanda

 

ZDIEĽAJTE NÁS