ID 10041684 rodina s detmi prirodaBlíži sa nám jar, rozkvitajú prvé kvety, začínajú sa prebúdzať stromy a s tým úzko súvisí i peľová alergia. Alergia je prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé a nemali by sme na ne reagovať.

Najrozšírenejším typom alergie je alergia dýchacích ciest a zápal očných spojiviek. Napriek modernej liečbe narastá v poslednom období počet alergikov. Je to daň za súčasný, rýchli spôsob života.


Kedy je vhodné obdobie na začatie užívania napríklad homeopatík v prípade peľovej alergie? Nie je už neskoro?

Pokiaľ máte peľovú alergiu je optimálne začať s preventívnym užívaním homeopatických liekov aspoň 30 dní pred začiatkom prvých ťažkostí. Je dobré sledovať vývoj počasia a peľový kalendár a približne 14 až 28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reaguje človek alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu. Tú je samozrejme možné začať kedykoľvek aj keď už sú prvé príznaky. Lieky sa nasadzujú podľa akútnej potreby.

Ako zmierniť príznaky a aké sú opatrenia?

Medzi prevenciu určite patrí zdravá životospráva. Nie je to len o jedle. I keď strava zohráva kľúčovú úlohu. Treba dbať dostatok pohybu i keď ľudia trpiaci peľovou alergiou to majú sťažené práve výskytom peľu vonku najmä v teplom počasí. Vtedy je pohyb vonku najlepší skoro ráno a neskoro večer – keď je v ovzduší menej peľu. Ideálne je športovať alebo ísť na prechádzku po daždi, keď je množstvo peľov v ovzduší minimálne.
Dôležité je sa vždy zbaviť peľu i z pokožky (sprcha, umytie vlasov) Opláchnutím peľu znížite riziko, že vás bude peľ dráždiť aj v noci.
Samozrejmosťou je zakaždým vymeniť čisté oblečenie aby sme zbytočne nedráždili naše sliznice.
Pred spaním ešte si ešte prečistíte nos napríklad morskou vodou či Vincentkou. Netreba zabúdať aj na podporu imunity.


Najčastejšie príznaky:

  •     časté kýchanie či svrbenie nosa
  •     upchatý nos napriek tomu, že nie ste prechladnutý alebo naopak máte výtok z nosa
  •     svrbenie či časté slzenie očí najmä vonku keď je vietor.
  •     pocit sťaženého dýchania, dráždenie na kašeľ
  •     problém s čuchom
  •     svrbenie kože
  •     opuchy pier, jazyka, okolie očí

Niekedy je problematické rozpoznať príznaky alergie. Ak máte niektorý zo spomínaných problémov, navštívte lekára, odborníka, ktorý po vyšetrení určí či máte alebo nemáte alergiu.

 

Zdroj foto: Image courtesy of photostock at FreeDigitalPhotos.net

ZDIEĽAJTE NÁS