thumb nohyPlesňové ochorenia (huby), trápia zhruba každého štvrtého človeka. Najčastejšie sa vyskytuje biela kvasinka (Candida Albicans), ktorá sa nachádza v tele každého jedinca. Je to len jeden z množstva iných mikroorganizmov, ktorý sa bežne vyskytujú a žijú ako súčasť ústnej alebo črevnej mikroflóry.

Ak sú hodnoty kandidózy v tele v norme, nič sa nedeje, je všetko v najlepšom poriadku, ale ako náhle sa premnoží, spôsobuje táto kvasinka nepríjemné zdravotné problémy a iné nepríjemností v bežnom živote.

  

Najčastejšie sa vyskytuje pri

  • zníženej obranyschopnosti organizmu
  • častom striedaní sexuálnych partnerov
  • dlhodobom a nadmernom strese
  • užívaní niektorých liečiv

Rozdelenie kandidózy podľa miesta výskytu

 

lekarkaImage courtesy of Naypong / FreeDigitalPhotos.netSliznicová kandidóza - napáda ústnu dutinu. Na jazyku, podnebí, alebo v hrdle sa vytvára biely povlak, na ktorom sa môžu vyskytnúť biele pľuzgieriky.

 

Kožná kandidóza sa vyskytuje najmä na miestach so zaparenou pokožkou. 


Vaginálna kandidóza je veľmi nepríjemná forma hlavne pre ženy. Prejavuje sa svrbením, pálením hustým bielym výtokom. Tieto príznaky by sa nemali v žiadnom prípade ignorovať, veľmi rýchlo sa môže stať z neliečených príznakov vznikne chronické ochorenie (systémová kandidóza), ktorá je omnoho komplikovanejšia.

 

Ako zmierniť príznaky a urýchliť liečbu

 

Ideálnou podporou lekárskej liečby okrem zvýšenej hygieny, je aj úprava jedálnička. Niektoré zložky potravy treba zo stravy úplne vylúčiť, alebo ich obmedziť na minimum.
Živnou pôdou pre rast a rozmnožovanie kvasiniek je cukor, či už v koláčoch alebo v ovocí, konzumácia alkoholu, jedlá s obsahom droždia a potraviny obsahujúce pleseň (niektoré druhy syrov).


Treba sa zamerať na potraviny, ktoré sa pomôžu dostať črevnej mikroflóre do rovnováhy a to na príjem probiotických a prebiotických potravín. Dbať na zvýšenú konzumáciu čerstvej zeleniny a potraviny s vysokým obsahom vlákniny, pridať pohyb na čerstvom vzduchu.

 

kondomy prevenciaImage courtesy of Clare Bloomfield / FreeDigitalPhotos.net

 

Nezabúdajte, že pominutím akútnych príznakov, nie je nič zažehnané. Kvasinky sa môžu opäť objaviť, keď ich najmenej očakávate, preto je na mieste posilniť prirodzenú imunitu organizmu a udržať si správne fungujúci metabolizmus.

 

Martull

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame