opalovanie4 Opaľovaním pokožka reaguje zvyčajne zhnednutím. Túto skutočnosť spôsobuje kožné farbivo melanín, ktorý zároveň aj pohlcuje určité zložky slnečného žiarenia.

Pri pobyte na slnku predstavuje nebezpečenstvo pre zdravie a pokožku UV žiarenie, ktoré sa delí do troch skupín: typu A, typu B a typu C.
Pokiaľ chcete mať krásne opálenú a zdravú pokožku, treba včas siahnuť po zvýšenom príjme betakaroténu. Telo by malo byť pripravené na slnečné žiarenie minimálne tri týždne pred opaľovaním. Máte možnosť si zvolíť jednoduchú cestu, to je vyrobený betakarotén z lekárne , alebo príjem zvýšenou konzumáciou potravín, ktoré tento vitamín obsahujú.  V tomto prípade do jedálnička treba zaradiť najmä paradajky, mrkvu, špenát, jahody, hrach, marhule petržlenovú vňatku. Taktiež pre zdravé a krásne opalenie kože sú nápomocné aj antioxidanty ako je vitamín E a C, uz minerálov selén a zinok.


Správny výber opaľovacích prostriedkov a dĺžka pobytu na slnku


Pri výbere správneho opaľovacieho prípravku je veľmi dôležité číslo ochranného faktora Sun Protection Filter (SPF) s prihliadnutím na typ pokožky, miesto opaľovania a dĺžku pobytu na slnku. Opaľovacie prostriedky obsahujú zlúčeniny, ktoré menia škodlivé žiarenie, to čo pokožka prepustí do tela, je už ňu neškodné. Vyššie SPF je potrebné pri mori, ale aj na horách.


Dôležité je krém chránil pred

  • UVB žiarením - spálenie pokožky
  • UVA žiarením - poškodzuje kožné bunky, má z následok predčasné starnutie pokožky

opalovanie


Typy pokožky a dĺžka pobytu na slnku

Vo všeobecnosti platí, čím je pokožka, vlasy a oči svetlejšie, tým ide o nižší fototyp.

  • Keltský typ - veľmi svetlá pleť s pehami, ryšavé vlasy, modré oči. Pokožka sa nikdy do hneda neopáli, iba začervená. Prirodzená ochrana kože je 10 - 15 minút.Doporučený ochranný faktor je 20 alebo 25, pri mori 30 alebo 50.
  • Európan so svetlou pleťou - mierne tmavšia pleť, občasné pehy, blond vlasy, oči modré, zelené alebo šedé. Pokožka najskôr začervená a následne zhnedne. Prirodzená ochrana je 10 - 20 minút. Doporučený ochranný faktor je 20, pri mori 20 alebo 25.
  • Európan s tmavou pleťou - svetlo hnedá pleť bez pieh, tmavšie hnedé vlasy, hnedé alebo šedé oči. Pokožka najskôr mierne sčervená a rýchlo zhnedne. Prirodzená ochrana pokožky 20 - 30 minút. Doporučený ochranný faktor 15, pri mori 20.
  • Stredomorský typ - hnedá pleť, tmavé oči, tmavohnedé vlasy. Opálenie je vždy bez začervenania, tento typ pokožky sa opaľuje priamo do hneda. Prirodzená ochrana pleti je 40 minút. Doporučený ochranný faktor 10, pri mori 15.

 

opalovanie6

 

Je úplne jedno či si vyberiete na opaľovanie mlieko, olej, sprej, alebo krém, ak majú rovnaké zloženie a ochranný faktor. Krém zanecháva mastný film, mlieko sa rýchlejšie sa vstrebáva, olej zvlhčuje pokožku, zanecháva ju mastnú, sprej výhodou v aplikácii.

Náležité používanie prípravkov na opaľovanie znižuje riziko nebezpečného spálenia a poškodenia kože. Nezabúdajte na kožné záhyby, uši, šiju a priehlavky. Ak sa potíte, utierate, alebo ležíte na deke, je adekvátne sa zhruba po 2 hodinách opätovne ponatierať.

Pokožka si zapamätá každé spálenie a necitlivé zaobchádzanie, vráti vám to vo forme vrások, straty elasticity, pigmentových škvŕn, predčasného starnutia kože, alebo vážnejších dermatologických ochorení.

 Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS