aronia ucinky zdraviePoznáme ju aj pod názvom jarabina čierna, vďaka vysokému obsahu antioxidantov sa zaraďuje k tzv. superpotravinám. Viete, aké účinky má arónia?

Arónii sa pripisuje celá rada vlastností, ktorými patrí k mimoriadne cenným druhom ovocia. Malé tmavé plody sú výborným zdrojom komplexu vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú v prevencii proti ochoreniam. Pestuje sa ako ovocný stromček alebo okrasný krík, vhodné podmienky na vypestovanie sú aj v našom podnebí.


Čo obsahuje arónia?

aronia ako konzumovatBobule obsahujú mnoho antioxidantov ako napr. katechíny a antokyány, ktoré majú silné antioxidačné účinky a chránia bunky pred poškodením. Sú výbornou prevenciou pred chronickými ochoreniami. Tmavú farbu bobúľ spôsobujú práve antokyány. Arónia patrí k tým druhom ovocia, ktoré majú najvyššiu koncentráciu antioxidantov.

Ovocie navyše obsahuje vitamíny A, B9, C, E a K a je výborným zdrojom karoténov, flavonoidov, kyseliny listovej a minerálov ako železo, draslík, vápnik, jód, zinok a mangán.

Arónia sa oproti iným druhom potravín vyznačuje aj tým, že svoje vlastnosti nestráca ani pri potravinárskom spracovaní.


Benefity pri pravidelnej konzumácii

Arónia vám môže pomôcť posilniť imunitný systém – je účinným bojovníkom proti baktériám, vírusom a podporou pre celkový organizmus.

Môže sa vám osvedčiť ak máte problémy s močovými cestami. Na túto ťažkosť sa odporúčajú brusnice, no aj arónia môže byť účinná vďaka vysokému obsahu kyseliny chinovej, ktorá bojuje proti močovým infekciám.

Fenoly, ktoré sú v bobuliach obsiahnuté zabezpečujú odstraňovanie toxických látok, podporujú hojenie rán a zlepšenie elasticity krvných ciev. Majú protizápalové účinky. Vysoký obsah vlákniny zase môže byť nápomocný tým, ktorých trápia problémy s tráviacou sústavou a zápasia so žalúdočnými ťažkosťami, vredmi alebo hnačkami.

Arónia môže pomôcť aj tým, ktorí majú zvýšenú hladinu cukru v krvi. Pitím 100% šťavy, kde nie sú pridané ďalšie látky sa táto hladina môže znížiť. Šťavu je možné piť aj ako prevenciu pred cukrovkou.

Konzumovanie arónie sa neodporúča pre ľudí, ktorí majú nízky krvný tlak alebo zvýšenú zrážanlivosť krvi.

aronia prevencia choroby

Ďalšie účinky arónie:

  • má priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, pomáha znižovať riziko aterosklerózy
  • pomáha znižovať vysoký krvný tlak
  • dodáva do tela železo a zmierňuje tak chudokrvnosť
  • pomáha zabrániť vzniku šedého zákalu
  • zvyšuje elasticitu pokožky
  • pôsobí preventívne proti ochoreniu pečene


Ako môžete konzumovať aróniu

  • Bobule arónie majú všestranné využitie. Čerstvé môžete použiť pri výrobe džemov, sirupu alebo štiav. Výborne dochucujú rôzne koláče či muffiny. V usušenej verzii si ich zase môžete pridávať do ovsenej kaše, jogurtov alebo do smoothie.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS