dvojica zalubenciJe jednou z najznámejších a zároveň najrozšírenejších sexuálne prenosných ochorení. Známa je už z čias faraónov, no len v posledných rokoch bola táto infekčná choroba klasifikovaná ako sexuálne prenosná choroba.

Pôvodcom chlamýdiovej infekcie je baktéria Chlamydia Trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie v oblasti urologicko - genitálneho systému.Táto baktéria nie je schopná prežiť bez bunky hostiteľa, takže nákaza na verejných toaletách je nemožná.

Niektorí pacienti infikovaní kategoricky odmietajú pohlavný styk, takže sa pripúšťa možnosť nákazy prostredníctvom použitia uteráka, vreckovky, alebo spodnej bielizne bezprostredne po použití infikovanou osobou.Chlamýdiová infekcia, hlavne jej neliečená forma spôsobuje u oboch pohlaví, poruchy plodnosti.

Čo spôsobuje chlamýdiová infekcia

  • U žien je príčinou častých zápalov v malej panve. Neliečená chlamýdiová infekcia z pošvy prechádza cez maternicu na vajcovody až k vaječníkom, odkiaľ sa veľmi ľahko dostáva do dutiny brušnej a spôsobuje vznik zrastov.
  • U mužov chlamýdia vyvoláva infekciu močových ciest, poškodzuje spermie. Ovplyvňuje ich množstvo a predovšetkým kvalitu, čo často vedie k neplodnosti muža.

Príznaky chlamýdiovej infekcie

Chlamýdiová infekcia, nemá výraznejšie príznaky. Táto skutočnosť spôsobuje, že ostáva neliečená. Inkubačná doba je 1 až 3 týždne od preniknutia choroboplodných zárodkov do organizmu.

  • U mužov sú príznaky zistené v začiatkoch ochorenia, infekcia prejavuje najčastejšie pocitom pálenia, rezania a bolesti pri močení, prípadne bolesť semenníkov a prostaty, čo spôsobuje nemožnosť sa úplne vymočiť. Môže sa objaviť aj číry výtok z penisu. Táto infekcia môže spustiť tvorbu protilátok proti spermiám, čo ovplyvňuje tvorbu spermií, ich množstvo a kvalitu, čo môže spôsobiť neplodnosť muža.
  • U žien spôsobuje hlienovitý výtok z pošvy a tiež podmieňuje časté zápaly v malej panve. Objaviť sa môžu problémy pri močení vo forme pálenia a svrbenia. Nie je neobvyklé aj časté krvácanie mimo periódy, bolesť pri pohlavnom styku a zníženie sexuálnej túžby. Obvykle u žien prebieha bez výrazných symptómov.  

Táto infekcia sa obyčajne lieči podávaním orálnych antibiotík.

Aj pri tejto sexuálne prenosnej chorobe sa musia liečiť obaja partneri súčasne a počas liečby je vhodné vyhnúť sa pohlavnému styku. Po dodržaní pokynov pri liečbe, by sa choroba nemala opakovať. Ak však sa infekcia vráti, znamená to buď, že jeden z partnerov nedodržal liečbu ako mal, alebo mal pohlavný styk s inou osobou, ktorá chlamýdiami bola infikovaná.

Redakcia

ZDIEĽAJTE NÁS