Napriek všetkým upozorneniam a varovaniam, zostáva obľúbenou disciplínou letných dovoleniek opaľovanie sa na priamom slnku a najlepšie počas obeda. Podaktorí stále nevedia, čo je pravda a čo je už mýtus pri správnom opaľovaní.
- Fakt: Keďže v súčasnosti musíme na tvári nosiť ochranné rúška, dermatológovia neodporúčajú aplikovať si pod ne hutné krémy s ochranným faktorom. Pleť pod rúškom nedýcha, potí sa, a tak by sme jej mohli škodiť. Ochranný faktor treba nanášať na zvyšok tváre, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu.
- Mýtus: Ak použijeme ochranný faktor 20 a následne 30, máme na sebe faktor 50. To v žiadnom prípade neplatí! SPF sa nekumuluje.
- Fakt: Deti do jedného roka treba pred slnkom chrániť najviac, ako sa len dá, a to používaním najvyššieho ochranného faktora spolu s tieniacim oblečením, klobúčikom a pobytom v tieni.
- Mýtus: Neminuté krémy s obsahom SPF môžete použiť aj nasledujúce leto. Nie je to tak, pretože tu platí, že účinok ochranných látok sa časom znižuje.
- Fakt: V našich končinách úplne stačí používanie SPF 20 alebo 30, 50 treba používať pri mori.
- Mýtus: SPF 50, respektíve 60, je dvakrát taký účinný ako SPF 30. Nie! Medzi hodnotou SPF 30 a SPF 50 je už len minimálny rozdiel. SPF 30 blokuje 97 % UVB lúčov a SPF 50 blokuje 98 %.
Ešte vždy príliš veľké množstvo ľudí podceňuje silu slnečného žiarenia a vystavuje sa mu bez ochrany aj celé hodiny. Pritom aj po aplikovaní ochranného faktora sa pokožka počas letných mesiacov pekne prirodzene zafarbí. Najdôležitejšie je, aby nedošlo k jej poškodeniu.
Prečítajte si aj:
- Ako chrániť pokožku pred slnečným žiarením. Poradíme ako na to.
- Zdravé opaľovanie
- Opaľovanie verzus vitamín D
- Aby leto nebolelo
Autor: redakcia
Foto: pixabay.com