ochrana pred slnkom1Napriek všetkým upozorneniam a varovaniam, zostáva obľúbenou disciplínou letných dovoleniek opaľovanie sa na priamom slnku a najlepšie počas obeda. Podaktorí stále nevedia, čo je pravda a čo je už mýtus pri správnom opaľovaní.

  •  Fakt: Keďže v súčasnosti musíme na tvári nosiť ochranné rúška, dermatológovia neodporúčajú aplikovať si pod ne hutné krémy s ochranným faktorom. Pleť pod rúškom nedýcha, potí sa, a tak by sme jej mohli škodiť. Ochranný faktor treba nanášať na zvyšok tváre, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu.
  •  Mýtus: Ak použijeme ochranný faktor 20 a následne 30, máme na sebe faktor 50. To v žiadnom prípade neplatí! SPF sa nekumuluje. 
  •  Fakt: Deti do jedného roka treba pred slnkom chrániť najviac, ako sa len dá, a to používaním najvyššieho ochranného faktora spolu s tieniacim oblečením, klobúčikom a pobytom v tieni.
  •  Mýtus: Neminuté krémy s obsahom SPF môžete použiť aj nasledujúce leto. Nie je to tak, pretože tu platí, že účinok ochranných látok sa časom znižuje.
  •  Fakt: V našich končinách úplne stačí používanie SPF 20 alebo 30, 50 treba používať pri mori.
  •  Mýtus: SPF 50, respektíve 60, je dvakrát taký účinný ako SPF 30. Nie! Medzi hodnotou SPF 30 a SPF 50 je už len minimálny rozdiel. SPF 30 blokuje 97 % UVB lúčov a SPF 50 blokuje 98 %.

 

slnko okuliare

Ešte vždy príliš veľké množstvo ľudí podceňuje silu slnečného žiarenia a vystavuje sa mu bez ochrany aj celé hodiny. Pritom aj po aplikovaní ochranného faktora sa pokožka počas letných mesiacov pekne prirodzene zafarbí. Najdôležitejšie je, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Prečítajte si aj:

Autor: redakcia
Foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS