nepodceňujte „spálenie kože“Svetlo a slnko, základ žitia a bytia celej flóry a fauny na zemeguli, nevynímajúc „pána tvorstva", človeka.
Slnečné lúče aktivujú a udržujú človeka pri živote. Všimli ste si, ak je dlhšiu dobu nepriaznivé počasie, veľa ľudí sa dostáva k depresívnym náladám?

Bez toho, aby si to človek uvedomoval priaznivo pôsobí napríklad na stavbu kostí, látkovú výmenu, pokožku a jej vzhľad a hlavne nabíja nervový systém pozitívne.

Všimli ste si, ak je dlhšiu dobu nepriaznivé počasie, veľa ľudí sa dostáva k depresívnym náladám, sú unavení a znechutení, jednoducho chýba slnečný svit a dobitie „ batérií organizmu".
Treba brať slnko ako prírodný liečebný a každému dostupný prostriedok. Slnko je schopné pozitívne ovplyvniť všetky ozdravné procesy v organizme.

Ako sa slniť

Slnečné lúče a opaľovanie pozitívne pôsobia na imunitný systém, na stabilizáciu metabolizmu a kostí, ale i na celý kardiovaskulárny systém. Netreba zabúdať, že iba rozumné dávkovanie slnečného (UV) spektra, je pre telo zdravé a prospešné. Zároveň tu dvojnásobne platí, čoho je veľa nemusí byť to najlepšie, preto treba zohľadniť individuálne dávkovanie. Z uvedeného vyplýva jednoduchá rovnica: "dávka = intenzita slnečného žiarenia a samozrejme čas, ktorému je telo vystavené". Treba byť mimoriadne opatrní, a nepodceňovať „spálenie kože", to nezabezpečí žiaduci liečivý účinok pre telo, skôr nastanú problémy s kožou.

opalovanie2

Aj najvyšší faktor dostupných opaľovacích krémov 50 + prepustí isté kvantum nebezpečných lúčov, tak v žiadnom prípade by sa to so slnením nemalo preháňať.

Pri neúmernom a nesprávnom slnení môžu nastať onkologicko-dermatologické problémy. Naopak, správne dávkované a ožarovanie ultrafialovými lúčmi (opaľovanie sa), má protirakovinové účinky v celom organizme, slnenie sa vyvoláva v tele tvorbu vitamínu D, a tým aj ochranu pred rakovinou čriev a žalúdka. Po opaľovaní pokožka reaguje zhnednutím. To je spôsobené kožným farbivom melanínom, ktorý funguje ako filter. Melanín prirodzenou cestou pohlcuje určité zložky slnečného žiarenia. Tento jav nie je škodlivý.
Riziko predstavuje UV žiarenie, ktoré sa skladá z troch zložiek. Je to žiarenie typ A, typ B a typ C. Ak vám pri opaľovaní pokožka sčervená, je to nezvratný signál príliš dlhého pobytu na slnku, ktorému by ste sa mali vyvarovať.

 

dazdnik tien


Vitamín D a jeho význam v organizme

Vitamín D sa zúčastňuje regulácie metabolizmu vápnika a fosforu, podporuje vstrebávanie vápnika, čo je základom pre zdravý vývoj zubov a kostí. V črevách a obličkách sa aktiváciou receptorov vitamínu D zvyšuje absorpcia týchto minerálov. Okrem účinkov na hustotu kostí a zdravie chrupu má aj ďalšie pozitívne účinky. Posilňuje imunitný systém, týmto spôsobom zabraňuje čiastočne za určitých okolností deleniu rakovinových buniek, predovšetkým v prípade prostaty, hrubého čreva, rakoviny kože a prsníka, teda pôsobí antikarcinogénne. Účinok má tiež pri liečbe kože, napríklad opaľovaním sa lieči psoriáza, ďalej stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky, ale má i pozitívne účinky na centrálny nervový systém.

Prečítajte si aj: Letná nádielka vitamínu D

Vitamín D sa vyskytuje v potravinách najmä živočíšneho pôvodu a to v oleji z rybej pečene, rybách ako je treska, platýz, sleď, haring, sardinka, losos, makrela, treštia pečeň, tuniak, losos, kapor, zubáč, v syroch, v masle, v smotane, ale i v avokáde, v lucerne siatej, vo vajíčkach a malom množstve i v hríboch. Slnením cez pokožku, v našom zemepisnom pásme na získanie potrebnej dennej dávky tohto vitamínu v letných mesiacoch je asi 20 minút pobytu na slnku 3x týždenne. U obéznych ľudí je denná potreba tohto vitamínu vyššia, ukladá sa do zásob tuku.

Nedostatok vitamínu D spôsobuje únavu, podráždenosť, zníženú odolnosť voči infekčným ochoreniam a v neposlednom rade jeho nedostatok spôsobuje aj syndróm nepokojných nôh.

Môže vás zaujmať: Ako sa správne opaľovať a nespáliť sa

 

Rebecca
foto: vlastný zdroj + pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS