masaz zdraviePredstava krásneho uvoľnenia chrbta, šije, nôh, prípadne celého tela je mimoriadne lákavá. Zvlášť sa nám páči, ak nás nejaká časť tela bolí. Odborníci však upozorňujú, že nie vždy je masáž pri našich problémoch vhodná.

„Zo zdravotného hľadiska má pravidelné absolvovanie masáže pozitívne účinky pre náš organizmus. Z tela sa vylučujú nahromadené odpadové látky, dochádza k prekrveniu a urýchleniu látkovej premeny a taktiež k uvoľneniu bolestivých a napätých svalov. Okrem toho, že masáž ovplyvňuje pohybový aparát, priaznivo pôsobí aj na psychický stav človeka,“ hovorí fyzioterapeutka Natália Kubišová. Zároveň však dodáva, že hoci má masáž svoje benefity, nie vždy je na prospech.

„Rovnako ako u iných terapií aj masáž môže byť v niektorých prípadoch kontraindikovaná. Masáže sa neodporúčajú ľuďom, ktorí trpia onkologickými ochoreniami, pri akútnych zápalových stavoch, otvorených ranách, kožných ochoreniach, žilovej trombóze a v niektorých prípadoch tehotenstva,“ vysvetľuje.

Viac škody ako úžitku

Pokiaľ si teda masážou na wellness pobyte nechcete narobiť viac škody ako osohu a nemáte istotu, či je tento druh terapie pre vás vhodný, určite sa poraďte s lekárom.
„Pri akútnych bolestivých ťažkostiach odporúčam skôr pokojový režim. Masáže sú vhodnejšie pri chronických stavoch po odbornom zhodnotení,“ dáva dobrú radu ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák, PhD. MPH.

masaz bolesti

Neplatí, že sa akémukoľvek druhu masáže musíte počas wellnessu už raz a navždy vyhýbať. To by bola veľká škoda, veď masáže majú mnoho blahodarných účinkov.

„Masáž je určite vhodná pre ľudí s fyzickou, ale aj sedavou prácou, uľavuje pri migrenóznych bolestiach hlavy alebo v rámci relaxácie,“ pokračuje fyzioterapeutka N. Kubišová. „Pomáha odstrániť svalové napätie, prispieva k zníženiu stresu, zlepšuje krvný obeh a imunitný systém. Vo fyzioterapii dokážeme masážou a mäkkými technikami ovplyvniť aj rozsah pohybu alebo odstrániť blokádu v postihnutom segmente. U športovcov môžeme zasa manuálnou terapiou predchádzať zraneniam a zlepšiť ich výkon v danej športovej disciplíne.“

Zvyčajne však jedna polhodinová terapia masážou nestačí na to, aby sme sa zbavili bolesti chrbta alebo inej časti tela.

Ako na bolesť?

Zrejme už každý na vlastnom tele zažil, že bolesti svalov či kĺbov nepridávajú na nálade a chuti žiť.
„Bolesť chrbtice - ale všeobecne akákoľvek bolesť – negatívne vplýva na spánok, náladu a pracovný výkon, čo výrazne znižuje celkovú kvalitu života človeka,“ hovorí neurológ doc. MUDr. Michal Minár, PhD. „Najčastejšou príčinou akútnej bolesti chrbtice je zlý, pre chrbticu neprirodzený pohyb. Samozrejme, čím je chrbtica menej stabilná – napríklad v dôsledku ochabnutých paravertebrálnych svalov -, tým horšie sa tento pohyb prejaví.“

Čo je vtedy podľa neho lepšie ako masáž? „V akútnom štádiu je najdôležitejší pokoj na lôžku, aby sa ubolená chrbtica a svaly uvoľnili. Teplo na oblasť chrbta pôsobí proti svalovým kŕčom a zmierňuje bolesť. Lieky proti bolesti síce chrbticu nevyliečia, ale pomôžu prekonať akútnu bolesť. Ešte vhodnejší ako tabletka je lokálny krém, napríklad s obsahom účinnej látky aceklofenak, ktorý nezaťaží tráviaci trakt ani pečeň a zároveň uľaví od bolesti,“ odporúča neurológ.

Siahnuť z času na čas po kréme, akým je napríklad Aflamil, je ako prvá pomoc pri bolestiach chrbta určite na mieste. No a potom, hor sa na masáž. Ku skúsenému fyzioterapeutovi alebo hoci aj v rámci wellness pobytu. Nech sa telo uvoľní a nič ho nebolí.

Pri akejkoľvek masáži je však dôležité, aby ste dôverovali človeku, ktorému sa vložíte do rúk. Ak si nie ste istí, radšej masáž vynechajte a užívajte si ostatné atrakcie wellness centra.

Blahodarné účinky masáže

 • odstraňuje svalové napätie
 • pomáha znižovať stres
 • zlepšuje krvný obeh
 • podporuje lymfatický systém a imunitu
 • pomáha zlepšiť rozsah pohybu
 • pomáha odstrániť blokádu svalov alebo kĺbov

Kedy masáž nie je vhodná?

 • pri akútnej bolesti svalov alebo kĺbov
 • pri zápalových ochoreniach
 • pri kožných problémoch
 • pri niektorých diagnózach (trombóza, rakovina)
 • za istých okolností počas tehotenstva

Reklamný článok
Zdroj foto: www.istockphoto.com

ZDIEĽAJTE NÁS