dovolenka chorobyVeľmi častý problém Je, že tesne pred ňou buď vy, alebo vaše deti? Či už bežné prechladnutie alebo nejaký ten kašeľ či teplotu, nedajbože zápal. Vieme prečo to často takto dopadne a znepríjemní nám to vytúženú dovolenku.

Často sa desíte ako bude prebiehať odchod na tohtoročnú dovolenku. Skúsime vám poradiť, ako tomu predísť.

Dodržujte základné pravidlá a snažte sa posilniť imunitu.
Napriek tomu, že sa to nezdá, plánovanie a príprava dovolenky je časovo ale i psychicky náročné, najmä pre toho, kto má celú túto procedúru na starosti. Premýšľate, čo všetko musíte pred dovolenkou zariadiť, čo nakúpiť, čo zabaliť. Nehovoriac, že musíte zabezpečiť domácnosť prípadne získať niekoho, kto sa postará o vášho domáceho maznáčika. Nečudo, že po takomto strese a naháňaní padnete na dovolenke na matrac a ráno sa zobudíte vyšťavený a navyše s teplotou, bolesťou hlavy či boľavým hrdlom.

Myslíte aj na seba!
Nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu! Únava je váš nepriateľ. Pri príprave na odchod sa snažte príliš nevybočiť z vášho zabehnutého rytmu. To že sa budete baliť do pol noci vám moc na sile nepridá. Spánok hrá dôležitú úlohu aj pri podpore imunityNa imunitu môže mať totiž nedostatok spánku obrovský vplyv. 
Ak sa to dá, zapojte do prípravy aj rodinu. Určite nezabudnite spísať zoznam potrebných vecí a jednoducho podľa neho odškrtáte položky a nemusíte premýšľať na čo ste v tej chvíli zabudli.

Otužujete sa, hýbte sa a telo sa vám odmení!
Určite to ale nerobte týždeň pred dovolenkou. Je to cielený projekt, na ktorý treba ísť postupne. Určite tým predídete mnohým chorobám.
Snažte sa vyčleniť si čas na seba a každý deň stráviť vonku na čerstvom vzduchu aspoň hodinku. Ak máte sedavé zamestnanie alebo pracujete v uzavretom priestore choďte domov pešo, používajte schody namiesto výťahu, choďte na bicykel! Sú to malé veci, ale verte, že organizmus ocení aj to.

girl 923573 640Vďaka pohybu sa podporuje aj správna funkcia trávenia a to ako vieme má veľký vplyv na imunitný systém. Veľmi dôležité je aj oblečenie. Neprehrievajte sa! Obliekajte sa primerane. Zvoľte radšej viac vrstiev a z kvalitných materiálov. Dnes sú dostupné veľmi kvalitné spodné ale i vrchné športové oblečenia za prijateľné ceny.

Stravujte sa vyvážene. Nezabúdajte na pitný režim.
Pre správne fungujúci imunitný systém je dôležitá samozrejme aj strava. Je to palivo, ktoré dodávate organizmu a to na základe toho pracuje a podáva výkon. Isto viete, že nesmie chýbať čerstvá zelenina a ovocie, vláknina a kvalitné bielkoviny, cukry.
Občasné zhrešenie v podobe dobrej grilovačky vôbec nevadí. Vyhnite sa určite presladeným nápojom či alkoholu. To nám pri budovaní imunity moc nepomôže.

umyvanie rukHygiena je pre imunitu dôležitá.
Dodržiavanie základných hygienických návykov je dôležitý pre zdravie a správne fungovanie obranyschopnosti organizmu.
Hnačka, črevné viróza, ale aj závažnejšie infekčné ochorenie striehnu kdekoľvek okolo nás. Je naozaj dôležité dokola prízvukovať, že čisté ruky sú základom. Ak si budete dávať pozor na takúto banálnu a samozrejmá vec ako mať čisté ruky umyté mydlom, vyhnete sa rôznym neduhom. V dovolenkových destináciách sa radšej vyhýbajte pitiu vody z vodovodu, či ľadu v nápojoch.

K tomu, aby ste prežili dovolenku bez ujmy a v pohode, potrebujete byť v dobrej kondícii. Potom si aj dovolenku užijete a načerpáte silu do ďalšieho obdobia.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame