traviace problemyDlhodobý nezdravý životný štýl, rôzne zlozvyky a nesprávne stravovacie návyky spravidla narušia celé trávenie, ktorého úlohou je z potravy získavať telu potrebné živiny.

Základom zdravia človeka je súvislosť medzi bezproblémovým fungovaním čriev a imunitným systémom. Veď zbytočne sa nehovorí zdravé črevo, zdravý človek.

Postup jedla tráviacim traktom

Už vložením jedla do úst, jeho rozdrvením a premiešaním so slinami sa spúšťa samostatné trávenie. Prehltnutím sa dostáva do žalúdka. Natrávené postupuje do tenkého čreva, kde prebieha samotné vstrebávanie väčšiny živín do krvného obehu. Doposiaľ nestrávené zvyšky potravy, ktorú tvorí najmä vláknina, putujú do hrubého čreva, kde po spracovaní tzv. „priateľskými“ črevnými baktériami sa vo forme stolice vylučujú z tela von.

Bezproblémové fungovanie tráviaceho systému je nevyhnutnou súčasťou pre zdravie celého organizmu. Najväčší podiel v stravovaní by mali zastupovať čerstvé potraviny.

traviaci system problemy

Tráviace problémy môžu mať

  • akútny
  • chronický charakter

Akútny stav - začína neočakávane, prebieha veľmi prudko s intenzívnymi príznakmi avšak krátku dobu. Akútne tráviace problémy vnikajú najmä z prejedania sa, nadmerného množstva sladkých, tučných či vyprážaných jedál rovnako sa môžu vyskytnúť aj zo stresu alebo pri nadmernej konzumácii alkoholu.

Chronický stav je vlastne opak akútneho stavu. Vyznačuje sa dlhodobým priebehom zvyčajne niekoľko mesiacov až rokov. Príznaky sú oveľa miernejšie, nie sú prudké a náhle. Liečba je náročnejšia, dlhodobá. Ak nastanú zmeny v organizme, tak tie už nemusia byť vratné.

Hnačka - hrozí dehydratácia organizmu.

Zápcha - bežná frekvencia vyprázdňovania je jeden až trikrát denne. Ak je frekvencia vyprázdňovania trikrát za týždeň tu sa už hovorí o zápche, ktorú zvyčajne sprevádza náročné a veľmi často aj bolestivé vyprázdňovanie (tvrdá stolica).

Účinnou prevenciou je dostatočný príjem

  • vlákniny
  • tekutín
  • aktívny telesný pohyb

Vláknina podporuje trávenie, zvyšuje objem stolice, uľahčuje vyprázdňovanie. Do jedálnička treba zaradiť ovsené vločky, otruby, klíčky, rôzne strukoviny a semienka, zeleninu a ovocie, kyslomliečne a celozrnné výrobky.

Kyslomliečne výrobky obsahujú probiotiká a prebiotiká, ktoré podporujú tvorbu zdraviu prospešných baktérií v črevách (zakýsané mlieko, kefír, žinčica).

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií v čreve.

travenie probiotika

Napomáhajú

  • pri liečbe hnačky,
  • pri obnove črevnej mikroflóry po liečbe antibiotikami,
  • pri rôznych alergiách,
  • pozitívne pôsobia na podporu imunity.

Prebiotiká sú „potravou“ pre zdraviu prospešné probiotické baktérie, jedná sa o nestráviteľnú zložku stravy (vlákninu), kde sa vytvárajú podmienky pre rast a aktivitu probiotických baktérií.

Zdravé črevo, zdravá strava a celkovo zdravý životný štýl s dostatkom aktívneho pohybu a spánku sú neoddeliteľnou súčasťou správneho a bezchybného trávenia.

To čo jeme, sa odráža na našom zdraví, psychickej a fyzickej pohode, či už s problémami, alebo bez akýchkoľvek ťažkostí, to záleží na každom z nás.

autor: Dana
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS