koza kolostrumMledzivo, kolostrum, alebo prvé mlieko je hustá smotanovo-žltkastá lepkavá tekutina, ktorá sa začína tvoriť už v čase gravidity u všetkých cicavcov bez rozdielu. Je to vlastne prvá potrava, ktorú novorodenec prijíma.


Vysoká koncentrácia účinných látok v dokonalom vyvážení v kolostre pomáha prežiť novorodencovi prvé dní na svete.

Ľudský novorodenec na rozdiel od ostatných cicavcov, dostáva niektoré imunitné faktory prostredníctvom placenty, to znamená, že sa rodí so schopnosťou sa brániť voči prípadnej hroziacej infekcii. Na svet prichádza už s vlastnou imunitou a nepotrebuje nutne už od matky, získavať toľko protilátok.

Kolostrum počas prvých 24 hodín po pôrode, obsahuje najviac imunitných faktorov, potom sa pomaly mení na mlieko.


Bovinné, alebo kravské kolostrum obsahuje mnohonásobne vyššie hodnoty biologicky aktívnych látok, imunitných a rastových faktorov ako ľudské kolostrum. Teliatko, alebo iný cicavec sa rodí úplne nechránené pred infekciou a preto potrebuje prvé mlieko (mledzivo) pre svoje prežitie.

Bovinné kolostrum obsahuje 85% všetkých imunoglobulínov, je schopné čeliť skoro všetkým špecifickým patogénom. Kvalitu a zloženie kolostra ovplyvňuje viacero faktorov, ako je napríklad zdravotný stav kráv, spôsob chovu a kŕmenie, čas podoja mledziva po pôrode a v neposlednom rade, je veľmi dôležitý aj spôsob a technológia spracovania kolostra.

Zloženie kolostra a jeho prospešné účinky

Obsahuje: bielkoviny, imunoglobulíny, aminokyseliny, vitamíny A, E, K rozpustené v tukoch, B1, B2, C, zinok, sodík, fosfor, a podstatne menej laktózy a tuku ako klasické (zrelé) mlieko. Štvrtinu bielkovín tvoria obranné látky imunoglobulín A, lyzozým, laktoferín .
Laktoferín (proteín), jeho hlavnou úlohou je transport železa v organizme. Je to vlastne regulátor obranyschopnosti, ktorý zároveň zabraňuje vzniku chudokrvnosti (anémie), pôsobí bakteriostaticky a baktericídne. Je schopných priamo napadnúť a zničiť baktérie, vírusy, kvasinky a iné choroboplodné zárodky. Napomáha rozmnožovaniu črevnej mikroflóry a tým podporuje imunitný systém.
Peptidy podporujú imunitný systém a regulujú jeho činnosť, sú zodpovedné za kontrolu produkcie špecifických proteínov (imunoglobulínov), má antimikrobiálnu a antitrombotickú aktivitu.
Kazeín je aktívny pri ochrane zubnej skloviny, zabraňuje demineralizácii zubov, odstraňuje koliku u dojčiat, redukuje rast tumorov. Lyzozým má antibakteriálne účinky.
Imunoglobulíny (IgG, IgM, IgA, IgD, IgE) ich produkcia v organizme, je priamou reakciou na prítomnosť cudzorodej látky, patogén eliminujú, alebo upozornia iné imunitné bunky. Nedostatok imunoglobulínov má za následok zníženie obranyschopnosti organizmu proti rôznym infekciám, ale i vážnejších ochorení.

kolostrum1Minerály vápnik, fosfor a draslík, je to základná zložka pri stavbe a funkcii kostí a svalov. Pri ich nedostatku dochádza k poruchám v tvorbe kostí a svalov, k poruchám metabolizmu glukózy, k nedostatočnej tvorbe hemoglobínu v krvi, k poruchám pečene, nervového systému a taktiež k psychickým poruchám.
Prirodzené rastové faktory, ktoré na rozdiel od steroidných anabolických preparátov, obnovujú rast svalovej hmoty a kostí, napomáhajú pri spaľovaní tukov, pri syntéze DNA a RNA, taktiež vyrovnávajú hladinu glukózy v krvi a zlepšujú stav pokožky pri poraneniach, zlepšujú pohotovosť a reakcie mozgu, odstraňujú bolesti kĺbov. Pri nedostatku prirodzených rastových hormónov dochádza k ochabnutiu svalstva, fyzickej aj psychickej únave, organizmus má slabú výdrž a výkon, dochádza k zhoršeniu hojenia rán, k bolestiam kĺbov.

Kedy je vhodné užívať kolostrum

Kolostrum sa doporučuje v prvom rade užívať preventívne, alebo už pri vzniknutom probléme na účinnú podporu liečby. Ak trpíte niektorým s uvedených problémov, mali by ste podporiť svoje zdravie užívaním kolostra a to, ak sa u vás prejavila napríklad: alergia, chudokrvnosť, artritída, osteoporóza, trombocytopénia, chronický únavový syndróm, hepatitída, ateroskleróza, rakovinové ochorenia, autoimunitné ochorenia, bakteriálne, klostrídiové, kvasinkové, mykotické alebo chlamýdiové infekcie, crohnova choroba, cystická fibróza, hnačka, liečba Helicobacter, fibromyalgia, dysbióza, IBS, neutropénia, roztrúsená skleróza, vírusové ochorenia ako je chrípka, nachladnutie, zápal pľúc alebo horných dýchacích ciest, HIV a herpetické infekcie, rotavírusové infekcie, vredy, menopauza, gynekologické, urogynekologické alebo obličkové ochorenia, diabetes, regenerácia svalov a nervov, vypadávanie vlasov a lámanie nechtov, spomalenie starnutia, je vhodný aj ako doplnok antibiotickej liečby.


Je preukázané, že kolostrum je ideálne nielen pre novorodencov, ale je aj obrovské plus pre zdravie dospelých jedincov, ako si nanovo obnoviť prirodzenú vitalitu a obranyschopnosť organizmu.
Na súčasnom trhu je viacero výrobkov a výrobcov tohto produktu od rôznych zvierat. Kolostrum môžete kúpiť vo forme kapsúl, žuvacích tabliet, v prášku, ale i v tekutej forme.

 Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS