krive zuby liecbaKto z nás nesníva o dokonalom úsmeve? Krásne biele, ale najmä rovné zuby má však len veľmi malé percento populácie. Zvyšok trápia menšie či väčšie problémy s nedokonale usporiadanými, prípadne prekríženými zubami. Ako sa k tomuto problému stavajú Slováci?

Nerovné zuboradie môže spôsobovať reálnu bolesť, ale aj mnoho ďalších zdravotných komplikácií. Medzi najčastejšie patrí rýchle a nerovnomerné opotrebenie zubov, rečové chyby, bolesti hlavy spôsobené napätím v čeľustiach a kĺboch sánky, tvorba zubného kameňa, s ktorou úzko súvisí zvýšená tvorba zubných kazov a rozvoj paradentózy. Aké sú najčastejšie dôvody krivých zubov a čo sa s tým dá robiť?

Možnosti korekcie chrupu

Najbezpečnejšia cesta, ako sa dopracovať k rovnému chrupu, je za pomoci ortodontistu, teda čeľustného ortopéda. Ten vám vysvetlí možnosti liečby a spolu vyberiete tú najlepšiu.

Najvyužívanejšou a cenovo najdostupnejšou metódou sú kovové alebo keramické fixné strojčeky. „Tvoria ich malé kovové, respektíve priehľadné keramické zámky na každom zube. Vzájomne sú spojené drôtikom, ktorý vyvíja tlak na zuby, čím ich vyrovnáva. Môžu sa nalepiť buď na prednú stranu chrupu, prípadne na vnútornú stranu zubov,“ popisuje MDDr. Romina Tvrdoňová zo zubnej kliniky Dr. Martin. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Tínedžeri začali používať gumičky na strojčeku ako módny doplnok a menia si ich farby podľa nálady. Nevýhodou fixných strojčekov sú časté návštevy zubných lekárov, v priemere raz za mesiac, a zvýšené nároky na dentálnu hygienu.

„Menšie odchýlky sa dajú vyriešiť aj zubnými korunkami alebo estetickými fazetami, ktoré dokážu zmeniť tvar aj farbu vašich zubov,“ vysvetľuje stomatologička. V tomto prípade je nevyhnutné zbrúsenie zuba, aby sa vytvoril dostatočný priestor na korunku alebo fazetu.

strojcek zubyZdroj: www.istockphoto.com

Neviditeľný strojček

Spolu s vývojom vedy a technológií sa vyvíjajú aj metódy vyrovnávania zubov. Medzi najnovšie sa zaradil takzvaný neviditeľný strojček. Ide o priehľadné dlahy, ktoré pacient nosí počas dňa aj v noci. Dolu si ich dáva, ak sa chce najesť, napiť niečoho iného ako čistej vody a pri čistení zubov. „Výhodami oproti ostatným typom strojčekov sú ľahká údržba, kratšia dĺžka liečby, menej časté kontroly a hlavne neviditeľnosť pri používaní,“ opisuje Daniel Kodaj, zástupca výrobcu neviditeľných strojčekov Starlynr na Slovensku.

Ako sa stavajú k liečbe krivých zubov Slováci? Čo hovorí prieskum?

Zubné strojčeky sú najpoužívanejšou metódou liečby krivých zubov. Na Slovensku vzrástol záujem o zubné strojčeky za posledné dva roky o 103 percent. Tak hovoria štatistiky zubných kliník Dr. Martin. „Od marca 2020 do konca júla roka 2022 ambulancie zubných kliník Dr. Martin evidujú až 85 percent pacientov, ktorým stomatológ odporučil a následne aj aplikoval liečbu krivých zubov strojčekom. Najviac o ňu prejavili záujem osoby od 25 do 44 rokov, čo predstavuje takmer 69 percent zo všetkých liečených pacientov,“ prezrádzajú zástupcovia kliniky.

neviditelny strojcekZdroj: www.istockphoto.com

Medzi „strojčekových“ favoritov sa dostávajú tie neviditeľné. „Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Starlynr z celkového počtu 1 042 respondentov 52 % z nich pri výbere strojčeka zvažuje najmä jeho cenu, ďalšiu polovicu (48 %) zaujíma predovšetkým kvalita materiálu a neviditeľnosť alebo celková dĺžka liečby,“ prezrádza Daniel Kodaj. „Podľa nášho prieskumu je s tvarom svojho chrupu nespokojných vyše 13 % respondentov (krivé zuby, veľké medzizubné medzery, tesné zuboradie, predhryz a pod.) a zdravie spolu s tvarom zubov trápi až pätinu Slovákov,“ dodáva zástupca zo Starlynr.

Príčiny krivých zubov

  • Genetika – po rodičoch dostávame do vienka tvar, veľkosť a postavenie zubov, rovnako aj veľkosť čeľuste. Dokonca aj to, aký veľkostný rozdiel bude medzi hornou a dolnou čeľusťou, majú na svedomí naše gény.
  • Návyky z detstva – cmúľanie palca, používanie cumlíka a dlhodobé kŕmenie z fľaše prispievajú zvýšenou mierou ku kriveniu zubov. Deti si cmúľaním palca vytvárajú tlak na ďasná a zuby, ktoré vyrastajú v nesprávnom smere.
  • Predčasná strata mliečnych zubov – je zodpovedná za stratu miesta na trvalé zuby. Okolité zuby sa posunú do vzniknutej medzery, a tým sa stráca priestor na trvalý zub. Výsledkom je nesprávne prerezanie alebo úplné neprerezanie zuba.
  • Poranenia tváre – pri úrazoch alebo poraneniach tváre hrozí posun čeľuste, prípadne strata zuba. Pri posune čeľuste vzniká nesprávny zhryz, čo zvyšuje opotrebovanie všetkých zubov a ich možné vypadnutie.

Juliana Murcínová
Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS