skorocel ucinky zdravieSkorocel patrí k bylinkám, ktoré majú úžasné účinky na dýchacie cesty, trávenia i na hojenie rán.

Liečivé účinky skorocelu sú známe už celé stáročia. Bylinka je výborným prírodným liekom, ktorý vyniká protizápalovými, odhlieňovacími či antimikrobiálnymi účinkami. Často sa využíva aj kvôli tomu, že pomáha zastavovať krvácanie.

Skorocel je malou trvácou bylinkou a bezlistou stonkou, ktorá je vysoká približne 30-50 cm. Listy prudko prechádzajú do dlhej stopky a majú chlpatú čepeľ. Kvety sú zložené z menších bielych kvietkov.

Čo obsahuje skorocel?

skorocel receptyBylinka je bohatá na vitamíny A, C a K, betakarotén, vlákninu, vápnik, draslík, enzýmy a triesloviny. Obsahuje aj látku zvanú alantoín, ktorá napomáha regeneračných procesom. Skorocel obsahuje aj kyselinu kremičitú a askorbovú.

Pri akých problémoch môže skorocel pomôcť?

Skorocel sa už dlhé obdobia používa pri liečbe respiračných ochorení. Bylinka má totiž silné odhlieňovacie schopnosti a látky, ktoré sú v ňom obsiahnuté pomáhajú uvoľniť podráždenie. Uľahčuje odkašliavanie a tlmí kašeľ.

Je vhodným pomocníkom pri boji s tráviacimi problémami – pomáha odstrániť kŕče, hnačky alebo bolesti žalúdka. Rovnako účinným je aj pri problémoch s močovými cestami – odstraňuje nadbytočnú vodu z tela, prečisťuje močové cesty a podporuje funkciu obličiek.

Pomôcť môže i tým, ktorých trápia kožné problémy. Má regeneračné účinky, urýchľuje hojenie rán alebo ochorení. Listy sú výborné pri drobných kožných poraneniach, uštipnutiach hmyzom alebo pri výskyte iného podráždenia kože. V týchto prípadoch sa odporúča priložiť list na ranku – krvácanie by sa malo zastaviť a bylinka by mala zabezpečiť ochranu proti zápalom.

skorocel zber pouzitie

Zber a sušenie

Skorocel nájdete na lúkach, trávnych porastoch pri cestách, priekopách alebo poliach. Zber prebieha v mesiacoch máj – september. Zbierajú sa listy, ktoré sa však nemajú trhať, ale odrezať. Dávajte si pozor na to, aby ste ich nestláčali.

Listy sa dajú použiť aj čerstvé, druhou možnosťou je nechať ich sušiť v tieni alebo pri teplote do 40 stupňov.

Čo sa dá pripraviť z listov skorocelu?

  • Skorocelová šťava
    Pripravuje sa z čerstvých listov. Nazbierajte si približne kilogram listov, opláchnite ich a rozmixujte. Ak si chcete pripraviť šťavu proti kašlu, tak vložte listy do hrnca s litrom vody a 1 kg nerafinovaného cukru a pomaly uviesť do varu - nechajte variť kým šťava nezhustne, potom ju môžete naliať do pohárov a nechať vychladnúť.
    Druhou možnosťou je príprava osviežujúcej šťavy – listy opäť rozmixujte a prepasírujte šťavu cez tenkú bavlnenú látku. Naplňte ňou nepriehľadnú fľašu a uložte do chladu.
  • Skorocelový čaj
    Budete potrebovať dve čajové lyžičky čerstvej alebo usušenej zmesi listov, ktorú zalejete 2,5 dcl vriacej vody. Odvar prekryte pokrývkou a nechajte vylúhovať asi na 10 minút. Čaj potom sceďte.
  • Skorocelový sirup
    Na výrobu budete potrebovať 4 hrste čerstvých listov, 250 g organického medu, 100 ml vody a 300 g cukru. Postup jej nasledovný: listy umyte a nadrobno posekajte, prípadnej aj rozmixujte. Pridajte k nim cukor a prevarenú vodu. Varte v hrnci pri nízkej teplote, zmes by sa mala najmä dusiť. Občas ju premiešajte. Varte kým sa cukor úplne neroztopí. Pridajte med kým je ešte sirup teplý a nechajte ho vychladnúť. Sirup preceďte, nalejte do tmavých fliaš a odložte na chladné miesto.

Recept na Skorocelový sirup

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS