aromaterapia esencialne olejePod pojmom aromaterapia sa skrýva spôsob, akým môžeme esenciálne oleje využiť ako pomocníkov pri liečení. Čím sa tieto oleje vyznačujú?

Poznáme ich pod názvami esenciálne oleje, éterické oleje alebo silice. Sú to prchavé rastlinné kvapaliny a majú svoju charakteristickú vôňu. Ako „esencia“ sa označujú práve ich aromatické prchavé komponenty.

Svoje využitie majú v aromaterapii, no tieto voňajúce oleje sa používajú aj do kúpeľa alebo na vmasírovanie do pokožky. Pokiaľ ide o vnútorné použitie, treba sa riadiť pokynmi, ktoré sú pri nich uvedené a poradiť sa odborníkom.


Aromaterapia

esencialny olej pouzitie

Účinky esenciálnych olejov boli známe už v starovekom Egypte. Už vtedy ľudia zistili, že tieto oleje majú vplyv na naše zmysly a môžu priaznivo pôsobiť na telo. Základom aromaterapie je výber kvalitných éterických olejov. Pri syntetických olejoch by ste boli sklamaní, keďže sú ich účinky výrazne slabšie. Kvalitné éterické oleje bývajú drahšie, skladujú sa zvyčajne v tmavých fľaštičkách a sú označené ako 100% esenciálne oleje.


Aplikovanie esenciálnych olejov

Obyčajne sa esenciálne oleje používajú na masáže, kúpele, prípadne ako obklady. Ďalšou metódou je inhalácia – vtedy stačí nakvapkať zopár kvapiek na látkovú vreckovku a vdychovať alebo ich nakvapkáte do nádobky s horúcou vodou. Potom sa už len nakloníte nad ňu, hlavu zakryjete uterákom a vdychujete. Takéto inhalovanie by nemalo trvať príliš dlho, odporúča sa nanajvýš na dobu 5 minút. Rovnako treba myslieť aj na to, že príliš silné silice môžu spôsobiť napr. bolesť hlavy alebo nevoľnosť.


Vonné oleje a ich využitie

  • Eukalyptus – môže pomôcť pri respiračných problémoch a napr. pri prechladnutí, bolesti hrdla, kašľa alebo nádchy. Nápomocným môže byť vďaka antibakteriálnym a protizápalovým účinkom – preto sa využíva ako jedna zo zložiek prípravkov, ktorými sa liečia dýchacie cesty.
  • Levanduľa – vhodná môže byť pre tých, ktorí bojujú s nespavosťou. V tomto smere je zrejme najpoužívanejšou bylinkou.
  • Čajovníkový olej – využíva sa pri liečení rôznych rán na pokožke alebo na uštipnutia hmyzom. Podobne ako eukalyptus, aj tento olej je známy je svojimi antiseptickými účinkami. Môže mať uľavujúce účinky pre tých, ktorých bojujú s prechladnutím a ochoreniami dýchacích ciest.
  • Mäta – vyznačuje sa sviežou vôňou, ktorá pôsobí upokojujúco na myseľ. Olej je vhodný na prečistenie a osvieženie vzduchu. Účinným môže byť pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach hlavy alebo problémoch s dýchacími cestami.
  • Borievka – má posilňujúce a osviežujúce účinky pre telo. Pomôcť môže pri bolestiach hlavy alebo pri prechladnutí.

aromaterapia levandula ucinky


Vonné oleje nenahrádzajú profesionálnu lekársku starostlivosť

S vonnými olejmi sa spájajú aj určité upozornenia. Niektoré môžu mať príliš silné účinky a pôsobiť na krvný tlak, iné zase môžu ovplyvniť fungovanie orgánov. Nemali by sa aplikovať na citlivejšie oblasti pokožky, niektoré môžu vyvolať až alergickú reakciu. Ak siahnete po týchto olejoch, používajte ich len tak, ako sa odporúča.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS