matovy caj ucinkyS nástupom chladnejších dní sa zvyšuje riziko prechladnutia a výskytu ďalších chorôb. Bylinkové čaje dokážu zohriať a pôsobiť ako prevencia pred ochoreniami.

Liečivé bylinky sú výborným pomocníkom pre náš organizmus – podporujú jeho celkovú imunitu a môžu aj zmierniť zdravotné problémy. Bylinky obsahujú veľa vitamínov, minerálov, silíc, trieslovín a ďalších zložiek. Práve v zimnom období by sme ich mali zaradiť do pitného režimu.

V zimnom období nám dobre poslúžia zahrievacie čaje, ktoré obsahujú viac horčín a dokážu uľahčiť dýchanie. Dôležité je venovať pozornosť tomu, ako ich pripraviť a ako dlho sa lúhujú.

Mäta prieporná

Čaj z mäty môže pomôcť pri problémoch s prieduškami, bylinka priaznivo pôsobí na dýchací systém. Podporuje vykašliavanie hlienov, nádchu vám môže zmierniť inhalácia. Čaj si pripravíte jednoducho – zalejete hrsť sušených lístkov mäty litrom vriacej vody a necháte lúhovať na 5-10 minút. Na dochutenie môžete použiť med alebo citrónovú šťavu.

Baza čierna

Z kvetov bazy čiernej si môžete pripraviť čaj, ktorý vám pomôže pri chrípke a pri zvýšenej teplote. Čaj má schopnosť vyvolávať potenie, ktorým sa škodlivé látky vyplavia z tela. Rovnako účinným je aj pri zahlienených prieduškách. Pripravíte ho tak, že hrsť kvetov zalejete pol litrom vriacej vody a na 10 minút necháte lúhovať. Čaj preceďte a na dochutenie môžete pridať med alebo citrón.

bazovy caj ucinky

Materina dúška

Pomôže pri prieduškových ochoreniach, pri vykašliavaní a zahlienení. Navyše má priaznivé účinky na tráviacu sústavu a je účinným pri boji s baktériami a vírusmi. Na prípravu potrebujete 1 čajovú lyžičku vňate, ktorú zalejete 2 dcl vriacej vody, necháte lúhovať 15-20 minút a precedíte.

Lipa malolistá

Čaj z lipy môže pomôcť pri zvýšenej teplote a uvoľňovaní hlienov, podporuje potenie. Má upokojujúce účinky na organizmus a priaznivo pôsobí aj na obličky a močový mechúr. Príprava je jednoduchá – hrsť kvetu lipy zalejete 5 dcl vriacej vody, necháte lúhovať okolo 10 minút a scedíte.

Rakytník rešetliakový

Využitie má pri pľúcnych ochoreniach a pri oslabenom organizme. Má vysoký obsah vitamínov C, E, A. Pripravuje sa z 1 čajovej lyžičky rozdrvených plodov, ktoré zalejete 2,5 dcl vriacej vody a necháte lúhovať asi na 15 minút. Čaj z rakytníka môžete piť aj viackrát počas dňa.

Zázvor

Výborné posilní imunitný systém a zlepší cirkuláciu krvi a prekrvenie končatín. Aj tento čaj vás zahreje pri nízkych teplotách a môže pomôcť pri zotavovaní sa z ochorení. Navyše pôsobí priaznivo na nervový a tráviaci systém. Na prípravu potrebujete kúsok čerstvého koreňa zázvoru o veľkosti 2-3 cm. Ošúpajte vonkajšiu šupku a postrúhajte. Nechajte zovrieť vodu, pridajte zázvor a povarte varte približne 10 minút. Čaj sceďte, nechajte vychladnúť a dochuťte ho napr. medom alebo citrónovou šťavou.

zazvorovy caj

Šípka

Šípky majú vysoký obsah vitamínov C, A, B, E a K. Pomôžu pri preliečovaní, ale sú aj výbornou prevenciou pred ochoreniami. Plody sa zbierajú počas jesene, takže práve teraz môžete využiť príležitosť na zber. Šípky nechajte dobre vyschnúť, pomeľte ich na drť a umiestnite do rúry, ktorú rozohrejte na 40 stupňov. Z tejto drte si potom môžete pripravovať čaj počas celého roka. Čaj si pripravíte z jednej čajovej lyžičky sušenej drte, ktorú zalejete pol litrom vriacej vody. Nechajte lúhovať asi na 10 minút. Po precedení môžete čaj dochutiť medom.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS